Египет купил речиси половина милион тони руска пченица преку приватни канали

Сподели со своите пријатели

Египет купил околу половина милион метрички тони руска пченица преку приватни канали, по цени пониски од оние што се нудат на редовните тендери, изјавија четворица трговци за Ројтерс.

Loading...

Генералната управа за снабдување со стоки (ГАСЦ) купи околу 480.000 метрички тони руска пченица од трговската фирма Соларис во петокот по цена од околу 270 долари за тон, вклучувајќи го и товарот до пристаништето на увозникот (C&F), рекоа трговците.

GASC не беше веднаш достапен за коментар, според британската агенција.

Трговците изјавија за Ројтерс дека цената може да биде под неофицијалниот рам што го постави руската влада за да ги контролира домашните цени на пченицата и дека ценовниот под не е законски обврзувачки, но дека од добавувачите се очекува да ги следат упатствата од руското Министерство за земјоделство.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Како што наведоа, има различни минимални цени за приватна продажба и продажба на јавни тендери, како и различни цени за продажба во секој месец од септември до декември, вклучително и попусти за пониски протеински сорти пченица.

На тендерот минатата недела, сите руски добавувачи поднесоа понуди по најниска цена од 270 долари за тон по тргување ФОБ, со цени на C&F меѓу 286,25 и 291 долари за тон.

Еден од најголемите светски увозници на пченица, Египет, минатата година почна да се свртува кон директни набавки наместо кон тендери, откако војната во Украина ги прекина синџирите на снабдување.