Едноставни утрински навики за здраво слабеење

Сподели со своите пријатели

Слабеењето не е лесно и понекогаш изгледа невозможно да се забележи ниту мало подобрување. Воведете четири едноставни навики во вашата дневна рутина за да поттикнете здраво губење на тежината.

Loading...

 

 

Започнете го денот со вежбање

Започнете го метаболизмот со утрински вежби. Ако го започнете денот со физичка активност, било да е тоа кардио или тренинг, би можеле да го забрзате губењето на тежината и да ја зголемите енергијата за остатокот од денот. Најважно е да најдете активност во која најмногу уживате и која е во согласност со целите што сакате да ги постигнете.

На пример, за губење на тежината, најдобро е вежбање HIIT или тренинзи со висок интензитет со неколку наизменични вежби што ги повторувате во одредени временски интервали. Се препорачува тренинг за сила најмалку двапати неделно за да се изгради мускулна маса. Кардио тренингот е оптимален за согорување калории, затоа обидете се со вежби за издржливост како брзо одење, трчање, возење велосипед, џогирање и слично.

 

Loading...

 

Фрлете се под ладен туш

Студениот туш рано наутро не е најудобното нешто на светот, но може да ви помогне да го забрзате метаболизмот. Студија од 2009 година ја истражува врската помеѓу ниските температури и активирањето на одредени видови телесни маснотии. Кога ја намалувате телесната температура, вашето тело ги разложува шеќерите и молекулите на маснотиите за да се загрее до оптимална температура.

 

 

Јадете здрав појадок

Без разлика колку напорно вежбате, без здрава исхрана може само делумно да ослабнете, но сигурно нема да ги одржите посакуваните резултати. Појадокот е првиот и најважниот оброк во денот и честопати се занемарува. Настојувајте да консумирате здрава храна, избегнувајте преработена храна и одржувајте ја таа дисциплина секое утро. Прескокнувањето на појадокот често се поврзува со прејадување доцна навечер.

 

Loading...

 

Пијте чаша вода

Иако веќе сте свесни дека ова е важно, повеќето луѓе не пијат доволно вода во текот на денот. На вашето тело му недостасува вода по цела ноќ сон и за да го подготвите за варење и да започнете со претстојната вежба, првото нешто што треба е да внесете чаша вода во вашиот организам.

Важно е да се запамети дека здравото губење на тежината трае долго време. Здравите и основни животни навики се клучот за постигнување долгорочни одржливи цели и не ги занемарувајте.