ЕДНА СЛИКА ЈА НАПЛАЌА 10.000 ДОЛАРИ, РАБОТИ 5 ЧАСА ДНЕВНО! Го напуштила колеџот и започнала да се слика за Инстаграм!

Сподели со своите пријатели

Алекса Никол Колинс (25) од Јужна Флорида е инфлуенсерка која, како што вели, заработува околу 50.000 долари месечно од оваа работа.

Loading...

– Студирав на Факултетот за комуникации, а втора година сфатив дека школувањето едноставно не е за мене и дека сакам да се занимавам со социјалните мрежи. Денес, имам соработка со најголемите брендови, живеам на релација Мајами-Лос Анџелес и наплаќам 10.000 долари по објава на Инстаграм. Заработувам помеѓу 35.000 и 50.000 УСД месечно. Имам 1,2 милиони следбеници само на Инстаграм, а мојата содржина се базира главно на фотографии од патувања, мода и разни совети и трикови – вели Алекса.

 

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexa Collins (@alexacollins)

Повикот што предизвикува лутина кај повеќето луѓе, да се биде инфлуенсер, вели Алекса, не е воопшто лесено, иако луѓето мислат дека се состои само од фотографирање.

– Секој ден работам со часови по ред за да имам доволно содржина за да поставам. Плус, постојано сум на телефон – дури и кога не работам, телефонот е секогаш со мене и секогаш гледам во него. Исто така, многу луѓе не земаат предвид колку работев бесплатно за да заработам толку добро денес. Првите неколку години работев буквално бесплатно, сè додека не стекнав публика. Ми требаа околу пет години да го сторам тоа! Иако им се чини на набљудувачите од страна како сè да се случи преку ноќ, ваквите работи траат долго – вели оваа инфлуенсеркз.

– Со цел луѓето да ве следат и да ви веруваат, треба да потрошите многу време во интеракција со нив и да им дозволите да ве запознаат. Постојано сум во комуникација со моите следбеници, постојано одговарам на сите нивни прашања и коментари и им се отворам, споделувам некои интимни моменти со нив – вели Алекса, додавајќи дека парите што ги заработува на овој начин продолжува да ги инвестира во акции и со тоа да заработува екстра.

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexa Collins (@alexacollins)

– Кога штотуку започнав, моите родители не беа многу среќни, но кога видоа дека ми оди добро, тие се предомислија и сега целосно ме поддржуваат – вели Алекса, додавајќи дека нејзина среќа е што навреме влегла во Интернет трендот што тогаш само се загревал.

– Сфатив дека купувањето преку Интернет е иднина, и дека Инстаграм ќе биде платформа за тоа – вели Алекса.

– Додека имав помалку од 100.000 следбеници, никој од брендовите не ми плаќаше пари, но ми ги испраќаше своите производи. Не е лошо, но во одреден момент треба да започнете да наплаќате за вашата работа во пари – вели таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexa Collins (@alexacollins)

РАБОТАМ ПЕТ ЧАСА  НА ДЕН

Алекса вели дека нејзиниот работен ден трае околу пет часа, и вклучува фотографирање, снимање, уредување на слики и записи, опремување објави за социјални мрежи, но и интеракција на социјалните мрежи.

– Морате да бидете достапни на вашата публика, но исто така треба да ги споделите вашите тешкотии со нив. Се обидувам да го покажам мојот вистински живот, и гламурот и оние не толку убави страни.

Loading...

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexa Collins (@alexacollins)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *