Една фотографија веќе 50 години стои на површината на Месечината, а ова е приказната зад неа (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Астронаутот Чарлс Дјук одел по површината на Месечината на 20 април 1972 година и имал само 36 години, што значи дека бил најмладиот човек што се нашол на тоа место.

Loading...

Според Business Insider, Дјук го остварил својот сон оставајќи семејна фотографија на површината на Месечината.

Верувале или не, и 50 години подоцна оваа фотографија сѐ уште е на Месечината!

 

 

– Отсекогаш сум планирал да оставам фотографија на Месечината. А, кога ја испуштив, тоа беше за да им покажам на децата дека навистина го исполнив мојот сон – изјави Дјук за Business Insider.

Фотографијата што ја оставил во вселената е всушност еден од бизарните предмети што астронаутите ги носеле со себе.

Loading...

Со оглед на тоа што во 70-тите години поминал на Флорида, кога требало да стане дел од мисијата Аполо за Месечината, немал време да го види семејството кое било во Хјустон. Затоа е јасно зошто ја оставил семејната фотографија на Месечината!

 

 

„Само за да можат да се возбудат за тоа што го прави нивниот татко, им реков: „Дали сакате сите да одите на Месечината со мене? Можеме да се фотографираме и целото семејство ќе патува со мене“, рече Дјук.

Бидејќи поминаа 50 години од овој познат настан, Дуке објаснува дека фотографијата не е во добра состојба.

– Температурата на Месечината преку ден се искачува до 200 целзиусови степени, а навечер се спушта на речиси апсолутна нула. Фолијата на фотографијата сигурно не се однесува добро на вакви температури. Изгледаше нормално кога ја спуштив, но никогаш повеќе не ја видов и претпоставувам дека досега целосно избледела – вели познатиот астронаут.

 

Loading...