Еден починат и шест нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Loading...

Направени се 1.876 тестирања, а регистрирани се 185 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 99, Велес и Кочани – по 14, Кавадарци – 12, Штип – 11, Свети Николе – 8, Куманово – 6, Охрид – 5, Струмица – 4, Прилеп, Виница и Пробиштип – по 2, Гостивар, Гевгелија, Радовиш, Крива Паланка, Кратово и Богданци – по 1 .

Регистрирани сe 523 оздравени пациенти од: Скопје – 153, Охрид – 98, Струга – 73, Куманово – 28, Кочани – 19, Велес и Штип – по 18, Тетово – 17, Кичево – 14, Кавадарци – 13, Битола – 12, Струмица – 10, Свети Николе – 7, Прилеп, Гостивар и Крива Паланка – по 5, Пробиштип, Берово и Валандово – по 4, Виница, Гевгелија, Радовиш и Кратово – по 3, Неготино, Ресен, Дебар и Делчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 5 починати лица од Скопје (53г, 75г, 79г, 79г, и 79г), по едно починато лице од Куманово (73г), Кочани (90г), Велес (83г), Прилеп (70г), Свети Николе (63г), Охрид (78г) и Крива Паланка (79г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 3 починати лица, со датум на смрт од 29.09.2021 до 03.10.2021 година. Починатите лица се по едно лице од Скопје, Струмица и Гевгелија, на возраст од 69 до 86 години. Од пријавените лица еден е починат во болнички услови а 2 лица се починати во домашни услови.

Направени се 1.876 тестови преку: ИЈЗ-378, ЦЈЗ Скопје-22, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-6, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–136, Жан Митрев (Филип Втори)-66, Авицена-60, Биотек-104, Систина-59, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-248, ВФВ Медикал-7, Ели Медика-18, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772.

Досега во земјата се направени вкупно 1.301.702 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 192.654 бројката на оздравени пациенти е 174.148, на починати е 6.719, а бројот на активни случаи изнесува 11.787.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Loading...

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 83902, Активни 5496
Куманово 11506, Активни 995
Тетово 10828, Активни 892
Прилеп 9085, Активни 309
Гостивар 7959, Активни 450
Битола 7113, Активни 254
Велес 6280, Активни 347
Охрид 5983, Активни 486
Кавадарци 5960, Активни 230
Штип 5764, Активни 225
Струмица 5749, Активни 267
Кичево 3984, Активни 395
Струга 3795, Активни 312
Кочани 3292, Активни 159
Гевгелија 2423, Активни 86
Неготино 2319, Активни 36
Свети Николе 1911, Активни 111
Ресен 1537, Активни 80
Радовиш 1526, Активни 87
Дебар 1449, Активни 106
Крива Паланка 1441, Активни 89
Берово 1209, Активни 17
Делчево 1124, Активни 68
Виница 1037, Активни 50
Пробиштип 918, Активни 32
Валандово 819, Активни 20
Кратово 578, Активни 59
Богданци 552, Активни 18
Крушево 529, Активни 22
Македонски Брод 472, Активни 29
Демир Хисар 445, Активни 30
Демир Капија 411, Активни 5
Пехчево 313, Активни 3
Македонска Каменица 301, Активни 21
Дојран 140, Активни 1