Еден починат и 94 нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Loading...

Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 618, Куманово – 94, Прилеп – 89, Велес – 76, Тетово – 63, Гостивар – 54, Кавадарци – 53, Битола – 50, Штип – 39, Гевгелија – 38, Охрид – 33, Струмица – 27, Неготино – 26, Кочани – 22, Кичево – 17, Струга 13, Ресен – 12, Пробиштип – 10, Дебар, Берово и Свети Николе – по 9, Крива Паланка и Радовиш – по 8, Валандово – 7, Богданци и Демир Капија – по 6, Македонски Брод и Пехчево – по 5, Виница и Делчево – по 4, Крушево – 3, Демир Хисар и Кратово – по 2, Дојран – 1.

Регистрирани се 457 оздравени пациенти од: Скопје – 128, Прилеп – 50, Кавадарци -33, Неготино – 28, Гостивар – 26, Куманово, Тетово и Велес – по 25, Струмица – 17, Гевгелија – 16, Штип – 15, Битола и Кочани – по 11, Берово -10, Валандово – 6, Радовиш – 5, Кичево и Крушево – по 4, Крива Паланка, Делчево и Демир Капија – по 3, Пробиштип и Виница – по 2, Охрид, Ресен, Богданци, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 пациенти од Скопје (83г,82г,81г,75г,74г,72г,70г,70г,69г,62г,43г,38г), по 3 пациенти од Тетово (69г,60г,41г) и Кавадарци (78г,77г,71г), по 2 пациенти од Битола (83г,65г), Прилеп (73г,68г) и Ресен (75г,66г) и по едно починато лице е пријавено од Куманово (62г), Гостивар (57г), Охрид (64г), Струмица (72г), Струга (76г), Крива Паланка (85г), Валандово (79г), Крушево (53г) и Кратово (76г). Од пријавените, 33 лица сите се починати во болнички услови.

Направени се 4.277 тестови преку: ИЈЗ-954, ЦЈЗ Скопје-129, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-18, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-8, Институт за микробиологија–78, Жан Митрев (Филип Втори)-221, Авицена-343, Биотек-500, Систина-302, лабораторија Лаор–191, Синлаб-83, Ремедика-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1303.

Досега во земјата се направени вкупно 607.956 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 124.910, бројката на оздравени пациенти е 103.831, на починати е 3.607, а бројот на активни случаи изнесува 17.472.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Loading...

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 55799, активни 8838
Прилеп 6803, активни 1024
Куманово 6545, активни 732
Тетово 6169, активни 543
Гостивар 4396, активни 433
Кавадарци 4294, активни 695
Велес 4274, активни 624
Битола 4163, активни 586
Штип 4127, активни 377
Охрид 3965, активни 647
Струмица 3152, активни 303
Струга 2613, активни 178
Кочани 2170, активни 221
Кичево 1939, активни 136
Неготино 1852, активни 420
Гевгелија 1727, активни 356
Свети Николе 1234, активни 105
Крива Паланка 1037, активни 105
Ресен 969, активни 152
Радовиш 867, активни 101
Дебар 835, активни 40
Делчево 828, активни 92
Берово 801, активни 106
Пробиштип 668, активни 91
Виница 580, активни 50
Валандово 487, активни 82
Крушево 424, активни 132
Богданци 390, активни 72
Демир Капија 342, активни 80
Кратово 322, активни 28
Демир Хисар 322, активни 49
Македонски Брод 291, активни 36
Пехчево 220, активни 24
Македонска Каменица 198, активни 5
Дојран 107, активни 9


Leave a Reply