ЕЦБ ги намали каматните стапки за прв пат од 2019 година

Сподели со своите пријатели

И покрај неповолниот извештај од пазарот на трудот, изминатата недела донесе раст на Волстрит и нови рекордни вредности.

Loading...

Референтниот индекс на американскиот пазар, S&P 500, додаде 1,3 отсто, додека индексот на технолошките акции скокна за 2,4 отсто.

Одлучен придонес за овие ефекти имаше NVIDIA, која скокна за 10 отсто во неделата и за момент го надмина прагот од три илјади милијарди долари.

Американскиот пазар на труд во мај покажа податоци кои тешко би можеле да бидат во согласност со очекувањата за неизбежно намалување на каматните стапки.

Компаниите отворија дополнителни 272 илјади работни места во мај, над априлската бројка од 165 илјади и консензусот од 190 илјади работни места.

Во исто време, невработеноста се искачи на ниво од четири проценти, за прв пат од јануари 2022 година, што беше над консензусот од 3,9 проценти, што беше исто така во април.

Стапката на учество во работната сила, која ги опфаќа сите вработени и оние кои бараат работа, е намалена за 0,2 процентни поени на 62,5 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доларот ослабна трет ден по ред

Кога станува збор за платите, просечната саатница исто така беше над очекувањата и порасна за 0,4 отсто месечно, или 4,1 отсто на годишно ниво, по тримесечен надолен тренд. Очекувањата беа на ниво од 0,3 односно 3,9 отсто.

Loading...

Претходно во неделата, посебен извештај покажа дека бројот на отворени работни места во американската економија падна на 8,06 милиони во април, што е најниско ниво од февруари 2021 година.

Оваа недела ФЕД ќе го одржи состанокот во јуни, а пазарот во моментов очекува две намалувања на каматните стапки оваа година.

Европската централна банка (ЕЦБ), пак, минатата недела, во согласност со очекувањата, ја намали основната каматна стапка за 25 базични поени, што е прва корекција на трошоците за задолжување во еврозоната од 2019 година.

Со оваа одлука, депозитната стапка од рекордните 4,00 отсто, каде што беше од септември минатата година, е намалена на 3,75 отсто, односно стапката за операции за главно рефинансирање од 4,50 на 4,25 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Топлотен бран однесе најмалку 52 животи

Споредено со мартовската прогноза, ЕЦБ очекува малку полоши трендови кога станува збор за инфлацијата.

Просечната инфлација во 2024 година сега се очекува на ниво од 2,5 отсто во однос на 2,3 отсто претходно, а за следната година 2,2 отсто наспроти претходно очекуваните 2,0 отсто. Кога станува збор за економскиот раст, прогнозата за годинава е зголемена од 0,6 на 0,9 отсто, додека изгледите за следната година се намалени од 1,5 на 1,4 отсто.

Победник на неделата

Акциите на американскиот дизајнер на чипови, NVIDIA, минатата недела скокнаа за повеќе од 10 отсто, а компанијата за момент ја надмина пазарната вредност од три илјади милијарди долари.

Овој невиден пораст на една компанија во историјата на берзата беше овозможен со проширувањето на приходите од продажба на чипови за вештачка интелигенција, а аналитичарите очекуваат трендот да продолжи и во иднина, се вели на технолошката конференција во Тајван.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Занемарен европски град прогласен за најсреќен во светот

За растот на цената на акциите придонесе и најавената поделба 1 спрема 10, која беше официјализирана во петокот на крајот од трговскиот ден, па од денеска бројот на акциите ќе биде десеткратен, а цената ќе биде исто толку пониски и достапни за помалите инвеститори.

Губитник на неделата

Акциите на кинескиот производител на електрични возила Nio паднаа за повеќе од 10 отсто минатата недела, откако компанијата објави квартални резултати кои не ги исполнија очекувањата и инвеститорите останаа загрижени за нејзината способност да ја постигне целта на профитната маржа.

Компанијата во кварталот забележа пад на приходите од седум отсто и поголема нето загуба од очекуваната, а влезот на овој производител на пазарот на модели наменети за средната и пониска платежна класа може дополнително да го влоши финансискиот резултат во претстојните период.

Акциите на компанијата се речиси преполовени од почетокот на годината на 4,8 долари и се намалени за повеќе од 90 отсто од највисокото ниво во 2021 година.