12.09.2019 12:30

Ѕидините на Кремљ кријат огромна тајна: Пронајдено остатоци од железно време


Бројни остатоци од керамички садови се откриени во ѕидовите на Кремљ, а откритието може да послужи како доказ дека на тоа место постоела населба пред 1.000 п.н.е., рекол Николај Макаров, директор на Институтот за археологија при Руската академија на науките.

Истражувањата на плоштадот „Болшој Кремловскиј“ траат од мај, а денес пронадејни се делови од керамички садови од Железно време, кои, според Макаров, претставуваат историја пред Кремљ, а најверојатно биле оставени од загрозените Финци кои живееле на бреговите на реката Москва во второто полувреме на 11 век пред нашата ера, пренесува Тасс.

loading...

Image by Oleg Shakurov from Pixabay

Според него, порано се шпекулирало дека тие живееле таму, а сега се пронајдени докази.

– Врз основа на сознанијата, можеме да кажеме дека населбата Ѓаково постоела тука и дека тоа била постојана населба, а не случајна локација што ја посетиле луѓе од оваа урго-финска култура  – рекол Макаров.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments