Џозеф: Гренел може да ја убеди Германија да ја поддржи размената на територии

Сподели со своите пријатели

Американскиот аналитичар Едвард Џоезф смета дека со назначување на специјалниот претседателски претставник Ричард Гренел за разговорите Белград-Приштина, Белата куќа верува дека може да ја убеди Германија да ја поддржи идејата за која претходно се разговараше, а тоа е размена на територија меѓу Косово и Србија.

На прашањето како гледа на зголемената вмешаност на САД во дијалогот Косово-Србија, Џозеф вели дека тоа е и позитивно и вознемирувачко.

Loading...

Според Џозеф, тоа е позитивно затоа што секој интензивен интерес за Балканот покажан од администрацијата на САД е добар.

Тој потсетува дека поминаа неколку години откако Соединетите држави се дистанцираа од Балканот и го ставија (регионот) на списокот на приоритети и дека ова прашање (дијалог) јасно бара ангажман на високо ниво со цел Косово и Србија да напредуваат, вели тој.

„Во исто време, тоа е чудно и вознемирувачко. Зошто беше назначен амбасадорот Гренел кога неодамна беше избран Метју Палмер за специјален пратеник (за Балканот)? Палмер, се разбира, има долгогодишно искуство во регионот, додека амбасадорот Гренел работел во ООН, тој има познавања за регионот, но не на исто ниво. Добро е што Белата куќа, во време на многу други кризи, има интерес да го реши проблемот, но, во исто време, е чудно и останува да се види што значи ова за американската политика во регионот “, додава американскиот аналитичар.

Тој наведува дека Гренел е амбасадор во Германија и дека, иако имал недоразбирања таму, тој е свесен за загриженоста на Германија за политиката иницирана од поранешниот советник за национална безбедност на САД, Џон Болтон, за која се чини дека е за поддршка на размена на територија (меѓу Косово и Србија).

„Можно е Белата куќа сè уште да биде ангажирана на Балканот и верува дека Гренел е личност која може да ја убеди Германија. Но, гледиштата на важните извршни директори во регионот се дека заменските територии можат да бидат ризични и дестабилизирачки“, вели тој.

На прашањето како САД гледаат на решение за несогласувањето меѓу Косово и Србија, тој рече дека станува збор за политичко прашање „на кое одговорот е непознат, но знаците треба да бидат прочитани“.

„Кога Болтон беше советник за национална безбедност, мислам дека тој имаше поддршка за идејата, фаворизирана од Федерика Могерини, за размена на територии, на еден вид поделба на Косово, гледајќи на север, покрај реката Ибар, каде што четири северни општини би припаѓале на Србија , а недефиниран дел од јужна Србија, Прешевската долина, да припаѓа на Косово “, вели тој, додавајќи дека Тачи и Вучиќ се чинеле дека двајцата разговарале за тоа неколку месеци.

„Могерини го поддржуваше тоа, но сите знаеме дека (германската канцеларка) Ангела Меркел остро се спротивстави на тоа, како и другите лидери во регионот на кои директно ќе влијаат“, наведува Џоезф.

Loading...

На прашањето на новинарите дека ЕУ се очекува да назначи пратеник за дијалог и дали тоа ќе создаде метеж, Јосиф вели дека треба да соработуваат.

„Соединетите држави не можат да ги доведат двете страни сами на договор. Повторувам, ова може да биде причината за назначувањето на Гренел, затоа што опозицијата на Меркел беше штетна за пристапот на Могерини, Болтон, Тачи и Вучиќ до поделбата на Косово“, вели Џозеф.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *