Џонсон: Јасно е дека мнозинството сака нов партиски лидер и премиер

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска поднесе оставка од функцијата претседател на владејачката Конзервативна партија.

Loading...

„Доколку волјата на Конзервативната партија е нов лидер да биде на чело, можам да кажам дека процесот на избор на тој лидер треба да започне сега. Ќе ја водам владата додека не се именува нов лидер“, рече Џонсон, додавајќи дека неговата партија на последните избори освоила најголем број гласови од 1979 година.

„Се борев толку напорно во изминатите неколку дена затоа што чувствував дека е моја задача, моја должност и моја обврска да го продолжам она што го ветив во 2019 година. Исклучително сум горд на постигнувањата на оваа влада“, рече Џонсон, наведувајќи ги постигнатите резултати. на неговата влада.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Си Џинпинг планира патување надвор од Кина и средба со Бајден

Тој, исто така, испрати порака до Украина дека ќе продолжи да добива поддршка во борбата против руската агресија се додека тоа е неопходно.

Џонсон рече и дека во последните денови сметал дека не е добра идеја да се смени владата кога има таква поддршка од јавноста, но дека не успеал да ги убеди своите сопартијци дека тоа е мудро.

„Тој инстинкт на стадото беше посилен, а во политиката никој не е потребен и не можете без него“, рече тој и додаде дека новиот лидер, кој и да е, ќе ја има неговата поддршка.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ветер урна дел од бина на фестивал во Шпанија, 40 повредени, еден загинат

„Тажен сум што се откажувам од најдобрата работа на светот“, рече Џонсон, заблагодарувајќи им се на своето семејство, службите и националниот здравствен систем, но и на вооружените сили и британските агенции.

Тој им се заблагодари и на оние кои го поддржаа во партијата, како и на вработените во Даунинг стрит број 10.

Loading...

„До именување на нов премиер, работата на Владата ќе продолжи. Работата на премиерот е да се образува, ги посетив сите делови на Велика Британија и запознав многу луѓе кои ја имаат таа британска оригиналност и имаат оригинален пристап кон проблемите. Иако времињата изгледаат мрачни, нашата иднина е светла“, рече Џонсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: 72.000 луѓе евакуирани поради тајфун