07.09.2019 12:11

Двоглава змија им скокна додека шетаа по улица (ВИДЕО)

Facebook Twitter Google+

Жителите на Бали останаа во шок откако во дивината пронајдоа ретка двоглава змија.

Рептилот е пронајден на улиците на едно мало село во регионот Табанан на 30 август, според „Дејли меил“.

loading...

ГО КАСНАЛА ЗМИЈА ОТРОВНИЦА: Преживеал, но сега повторно учи да оди (ВИДЕО)

Мештаните кои ја нашле биле многу изненадени од нејзиниот изглед, затоа што дотогаш никогаш не виделе змија од две глави.

Меѓу нив има и деца, кои веднаш ја снимиле необичната сцена.

Најхрабното дете меѓу нив зграпчи стап и почна да го испитува чудното суштество.

Се разбудила во хотелот и мислела дека ја гали мажот, но тоа го правела змија (ФОТО)

Според експертите, влекачите можат да се раѓаат со две глави затоа што имаат многу потомци и нивните јајца се изложени на околината, поради што многу фактори можат да влијаат на развој на ембрионот.

Двоглави змии обично се резултат на парење животни во заробеништво, но тоа ретко се случува во дивината.

Го каснала змија, а тој возвратил со иста мерка, па завршил во болница

loading...

Нивниот животен век е пократок бидејќи двоглавите змии потешко моажт да избегаат од опасност или да стигнат до храна.

Во некои случаи, една глава е секогаш доминантна, но често се случува главите да не соработуваат.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments