Двајца загинати во одронот во Кина, десетици се водат за исчезнати

Сподели со своите пријатели

Во лизгање на земјиштето во кинеската провинција Јунан во понеделникот рано наутро загинаа две лица, а десетици се водат како исчезнати, додека спасувачките операции се во тек при снежно време под нулата.

Loading...

Најмалку 47 лица од 18 домаќинства се водат како исчезнати, објави државната кинеска централна телевизија (CCTV). Две исчезнати лица се пронајдени мртви.

Одронот погоди две села во југозападниот град Жаотонг, покривајќи куќи во подножјето на ридот, објави CCTV.

„Планината штотуку се урна, десетици се затрупани“, изјави очевидец за државната ТВ станица за соседната провинција Гуижоу.

Тој рече дека четворица негови роднини се затрупани под урнатините.

„Сите спиеја во своите домови“, рече тој.

Пожарникарите се качуваат низ урнатините за да бараат преживеани во слаб снег, објави CCTV.

Не е јасно што го предизвикало одронот.

Loading...

Кина испрати речиси 1.000 спасувачи и 200 спасувачки возила, се вели во извештајот.

Кинескиот потпретседател Џанг Гуокинг отиде со работна група на местото на одронот за да ја води спасувачката работа.

Повеќе од 500 луѓе се евакуирани од своите домови.

Јунан е една од неколкуте провинции во јужниот регион на земјата која моментално се соочува со екстремно ниски температури, според Националниот метеоролошки центар.