Двајца починати и 31 нов случај во Куманово

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2206 тестирања, а регистрирани се 592 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-259, Куманово-31, Дебар-7, Штип-8, Прилеп-30, Тетово-18, Струга-21, Велес-17, Битола-24, Охрид-28, Кавадарци-35, Гостивар-21, Гевгелија-8, Струмица-12, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Кочани-7, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-3, Виница-4, Делчево-4, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-10, Ресен-7, Неготино-12.

Loading...

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од: Скопје-245, Куманово-26, Штип-28, Прилеп-76, Тетово-23, Струга-12, Велес-23, Битола-47, Охрид-13, Кавадарци-25, Гостивар-29, Гевгелија-17, Струмица-19, Крива Паланка-2, Радовиш-5, Кочани-13, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Пехчево-1, Берово-16, Валандово-1, Виница-2, Делчево-12, Кратово-4, Свети Николе-7, Кичево-11, Ресен-7 и Неготино-18.

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (79,78,68,62, 64 и 53г), двајца од Куманово (69 и 78г), двајца од Тетово (60 и 72г), тројца од Прилеп (61,77 и 85г), еден пациент од Штип (87г), еден од Охрид (77г), еден од Струга (69г), двајца пациенти од Битола (64 и 85г), еден од Струмица (83г), еден од Берово (59г) и еден пациент од Валандово (52г).Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80407, бројката на оздравени пациенти е 57434, на починати е 2375, а бројот на активни случаи изнесува 20598. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34687, активни 11679

• Куманово 4577, активни 569

• Дебар 605, активни 129

• Штип 3233, активни 323

Loading...

• Прилеп 4057, активни 681

• Тетово 4668, активни 942

• Струга 1958, активни 356

• Велес 2669, активни 548

• Битола 2934, активни 649

• Охрид 2295, активни 588

• Кавадарци 1994, активни 578

• Гостивар 3308, активни 624

Loading...

• Гевгелија 1098, активни 296 (74 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 186 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2219, активни 629

• Крива Паланка 586, активни 121

• Радовиш 592, активни 125

• Крушево 155, активни 66

• Кочани 1561, активни 257

• Пробиштип 438, активни 51

• Демир Хисар 230, активни 39

Loading...

• Македонски Брод 209, активни 29

• Пехчево 133, активни 16

• Берово 485, активни 62

• Валандово 291, активни 64

• Виница 435, активни 67

• Делчево 660, активни 216 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Loading...

• Кратово 187, активни 20

• Свети Николе 1027, активни 135

• Кичево 1542, активни 265

• Ресен 613, активни 136

• Неготино 961, активни 338 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Loading...

Направените 2206 теста се преку: ИЈЗ-502, ЦЈЗ Скопје-60, Авицена-218, Биотек-138, МАНУ -145, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –40, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-73, Инфективна клиника-1, ГАК-16, Синлаб-23, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -693, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 388.485 тестирања на Ковид -19.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *