Двајца починати и 28 нови случаи

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1892 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на ковид-19.

Loading...

Во: Скопје-230, Куманово-28, Штип-7, Прилеп-21, Тетово-18, Струга-15, Велес-11, Битола-13, Охрид-26, Кавадарци-18, Гостивар-16, Гевгелија-14, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Валандово-5, Виница-3, Делчево-1, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-2, Ресен-4, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје-349, Куманово-29, Штип-12, Прилеп-57, Тетово-27, Струга-22, Велес-28, Битола-36, Охрид-40, Кавадарци-22, Гостивар-19, Гевгелија-9, Струмица-11, Крива Паланка-7, Радовиш-3, Крушево-1, Кочани-12, Пробиштип-4, Берово-7, Валандово-2, Виница-3, Делчево-11, Свети Николе-10, Кичево-10, Ресен-6 и Неготино-11.

Починати се 26 лица, девет пациенти од Скопје (69, 58, 71, 60, 49, 74, 44, 66 и 89г), двајца од Куманово (60 и 46г), еден од Штип (61г), тројца од Прилеп (72, 88 и 63г), еден од Струга (69г), двајца од Велес (61 и 72г), двајца од Битола (52 и 75г), еден пациент од Охрид (84г), еден од Гостивар (54г), еден од Струмица (71г), еден од Берово (79г), еден од Делчево (66г) и еден пациент од Кичево (51г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 80896, бројката на оздравени пациенти е 58182, на починати е 2401, а бројот на активни случаи изнесува 20313. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 34919, активни 11553

• Куманово 4605, активни 566

• Дебар 605, активни 129

Loading...

• Штип 3240, активни 317

• Прилеп 4077, активни 641

• Тетово 4686, активни 933

• Струга 1972, активни 347

• Велес 2680, активни 529

• Битола 2947, активни 624

• Охрид 2322, активни 574

• Кавадарци 2010, активни 572

Loading...

• Гостивар 3323, активни 619

• Гевгелија 1112, активни 301 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 188 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2238, активни 636

• Крива Паланка 590, активни 118

• Радовиш 598, активни 128

• Крушево 160, активни 70

• Кочани 1569, активни 253

• Пробиштип 440, активни 49

Loading...

• Демир Хисар 231, активни 40

• Македонски Брод 210, активни 30

• Пехчево 137, активни 20

• Берово 485, активни 54

• Валандово 296, активни 67

• Виница 438, активни 67

Loading...

• Делчево 662, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 189, активни 22

• Свети Николе 1030, активни 128

• Кичево 1545, активни 257

• Ресен 617, активни 134

Loading...

• Неготино 963, активни 329 (152 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1892 теста се преку: ИЈЗ-403, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-144, Биотек-100, МАНУ -114, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Систина со PCR метода -139, лабораторија Лаор –19, Судска медицина-83, ЦЈЗ Битола-34, Инфективна клиника-5, ГАК-15, Синлаб-26, Ремедика-8, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -656, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 390.377 тестирања на Ковид -19.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *