Двајца починати и 15 нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Центарот за јавно здравје Куманово во изминатото деноноќие регистрира 15 нови случаи позитивни на коронавирус, но и две починати лица.

Како што информираше директорот на ЦЈЗ Куманово, Ариф Љатифи сите 15 и двајцата починати се жители на Општина Куманово, а во Липково денеска нема регистрирани нови случаи.

Loading...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, Гостивар-14, Пробиштип -4, Македонски Брод-1, Кичево-2, Ресен-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од: Скопје-97, Штип-11, Тетово-3, Велес-2, Битола-2, Струмица-1, Ресен-11, Неготино-1.

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починат е пациент (55г). Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти (68г) и (63г).

Во болницата во Кавадарци почина пациент од Неготино (56г), во болницата во Кочани пациент (56г). Во Куманово се починати двајца пациенти на возраст 71г и 79г.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6787, бројката на оздравени пациенти е 2876, на починати е 328, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3583. Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3280, активни 1983

• Куманово 784, активни 232

Loading...

• Дебар 103, активни 51

• Штип 365, активни 160

• Прилеп 274, активни 48

• Тетово 743, активни 406

• Струга 245, активни 147

• Велес 189, активни 40

• Битола 57, активни 21

• Охрид 190, активни 161

• Кавадарци 21, активни 15

• Гостивар 143, активни 84

Loading...

• Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 16, активни 9

• Крива Паланка 15, активни 9

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 7, активни 4

Loading...

• Кочани 73, активни 20

• Пробиштип 24, активни 15

• Демир Хисар 2, активни 1

• Македонски Брод 6, активни 4

• Пехчево 6, активни 3

Loading...

• Берово 3, активни 1

• Валандово 6, активни 2

• Виница 3, активни 0

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 4, активни 1

Loading...

• Свети Николе 34, активни 30

• Кичево 40, активни 34

• Ресен 116, активни 91

• Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1454 теста се преку: ИЈЗ –768, ЦЈЗ Скопје-0, Авицена –98, Биотек –90, МАНУ -180, Жан Митрев (Филип Втори) -143, Судска медицина-11, Систина со PCR метода -108, ЦЈЗ Битола-56, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 64.837 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Loading...

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 18 нови, вкупно хоспитализирани се 130 пациенти. На респираторна машина се 9 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 40 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 91 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 424

Loading...

• Аеродром – 154

• Бутел – 163

• Гази Баба – 193

• Центар – 143

• Карпош – 167

Loading...

• Сарај – 148

• Кисела Вода – 121

• Ѓорче Петров – 113

• Студеничани – 113

• Шуто Оризари – 90

• Арачиново – 54

• Илинден – 32

• Петровец – 16

• Чучер Сандево – 19

• Сопиште – 14

• Зелениково-6

• Странец – 2

• Нераспределен- 11


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *