Дури 45 отсто од светската популација има проблеми со спиењето, експертите ги препорачуваат овие совети!

Сподели со своите пријатели

Лекарите велат дека добриот сон – заедно со урамнотежена исхрана и секојдневно вежбање – е една од трите клучни работи за долг и здрав живот, но според Центрите за контрола и превенција на болести, повеќе од една третина од возрасните Американци редовно спијат премалку, а лишувањето од сон станува „епидемија на јавно здравје“.

Loading...

Истото го мислат и експерти за спиење од непрофитна организација за подобрување на квалитетот на спиењето World Sleep Society, посочувајќи дека недоволниот и лош сон е глобален проблем кој влијае на дури 45 проценти од вкупното население во светот; но може да се реши со добра „хигиена на спиењето“.

 

 

Еве како:

  1. Создадете пријатно „гнездо“ за спиење

За добра фаза на РЕМ спиење, експертите препорачуваат удобен душек и постелнина под која не ни е премногу топло, а исто така истакнуваат дека е најдобро да спиеме на поладни температури (околу 20 степени Целзиусови).

  1. Воспоставете добра рутина

Нека  вашиот ритуал пред спиење биде топла бања или туш, читање книга или слушање смирувачка музика, а исто така можете да пробате вежби за дишење, јога, медитација или лесни истегнувања.

Loading...

 

 

  1. Замрачете ја просторијата

Експертите исто така предлагаат маска за спиење или ролетни и завеси кои ја блокираат светлината, бидејќи истражувањата покажуваат дека телото ќе го забави или запре производството на мелатонин кога е изложено на светлина.

Затоа, ослободете се од секоја светлина, дури и од сината светлина на паметен телефон или компјутер, советуваат тие.

  1. Пригушете ги звуците

Ако користите мобилен телефон пред спиење, исклучете го звукот целосно или, уште подобро, чувајте го надвор од спалната соба.

Ако, пак, живеете во бучна, урбана средина, ставете чепчиња за да ги изолирате ненадејните звуци што можат да ве разбудат.

 

Loading...

 

  1. Избегнувајте кофеин

Најмалку шест часа пред да одите во кревет нормално (велат некои експерти по 15 часот) избегнувајте пијалоци со кофеин; кафе, чаеви, газирани пијалаци, но и топло чоколадо што содржи околу 25 милиграми кофеин.

  1. Избегнувајте алкохол

Не прифаќајте алкохол за полесно да заспиете затоа што ве „заробува“ во полесните фази на спиењето, а телото треба да ги доживее сите три фази на спиење – лесен сон, РЕМ фаза или сонување и длабок спиење – целосно да се опорави.

  1. Избегнувајте тешка и/или зачинета храна

Тешката и зачинета храна може да предизвика металоиди и други дигестивни проблеми, а шеќерот ја намалува можноста за заспивање, се поврзува со немирен сон и влијае на хормоните.

 

 

Loading...

Според Националната фондација за спиење, најдобро е да јадете неколку ореви пред спиење; неколку цреши (кои содржат многу мелатонин); банана (што ги релаксира мускулите) и да пиете чај без кофеин; како камилица, ѓумбир или нане.

  1. Направете вашата спална соба да биде „свето место“

Колку и да ви изгледа нормално да работите во неа или да си играте со деца, мозокот „учи“ на таков начин што не гледа во собата како место за спиење, велат од Светското друштво за спиење за Си-Ен-Ен, па затоа препорачуваат таа просторија да биде само место за одмор.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *