Државниот удар во Нигер ги уништи надежите на Макрон за „нова ера“ во односите со Африка

Сподели со своите пријатели

Минатонеделниот воен удар во Нигер сериозно ги уништи надежите на францускиот претседател Емануел Макрон дека ќе се воспостави „нова ера“ во односите меѓу Франција и африканскиот континент, пишува Економист.

Loading...

Демонстрантите во Ниамеј, главниот град на Нигер, на 30 јули извикуваа: „Долу Франција“.

Толпата ја нападна француската амбасада, палејќи ги вратите и кршејќи ги прозорците.

Веќе на 1 август Франција почна да ги евакуира своите граѓани и граѓани од други европски земји од Нигер.

Врз основа на билатералниот договор за одбрана, Франција има постојана воена база во Нигер опремена со борбени авиони, беспилотни летала и моментално со околу 1.500 војници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција забранува пушење на плажи, паркови и други јавни места

Во Мали имало и француски војници, а во еден момент ги имало дури 2.500. Меѓутоа, падот на владата проследен со државен удар и одлуката на хунтата да ангажира платеници од паравоената група Вагнер ја промени таа пресметка.

До август 2022 година, сите француски војници го напуштија Мали, земајќи околу 1.000 возила со себе.

Два државни удари во Буркина Фасо минатата година ѝ нанесоа дополнителни удари на Франција.

Loading...

Водачите на вториот државен удар им наредија на сите француски војници да заминат, што и го направија оваа година.

Макрон ја придвижи Франција во вистинската насока, според Економист и потсетува дека Франција ги врати уметничките дела од музејот во Париз, францускиот претседател вети дека ќе ја укине регионалната валута поддржана од Париз и побара прошка за улогата на неговата земја во геноцидот во Руанда во 1994 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција забранува пушење на плажи, паркови и други јавни места

Тој рече дека ерата на Франција е завршена и „навистина, Париз се однесуваше повеќе како партнер, помалку како шеф“, според весникот.

Проблемот е што сето тоа дојде предоцна, со инвестирање, кредитирање и обезбедување договори во Западна Африка, Кина, Русија и Турција.

Во исто време, Кина ја замени Франција како главен извозник во регионот, а САД водат голема разузнавачка операција од Нигер.

Поради нејзината колонијална историја, Франција често се издвојува поради политички недоследности кои понекогаш се занемаруваат во случајот на другите сили, вели весникот.

Франција е единствената поранешна колонијална сила која одржува големи воени бази на континентот, за разлика од Белгија, Велика Британија и Португалија кои немаат бази.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција забранува пушење на плажи, паркови и други јавни места

„Главната работа во Нигер е неговата демократска иднина и стабилноста на Сахел, но за Франција тоа е и тест за нејзината способност да го врати влијанието и да го преобликува својот безбедносен пристап кон континентот“, додаваат од Форин Офисот.

Loading...