Државниот обвинител на Иран тврди дека немирите ги подготвувал поранешен агент на ЦИА

Сподели со своите пријатели

Иранскиот државен обвинител Мохамед Џафар Монтазери директно денеска го обвини поранешниот припадник на американската разузнавачка агенција ЦИА, Мајкл Андре, дека е „главен организатор“ на протестите во иран.

Монтазери рекол дека операцијата била подготвувана четири години, во блиска соработка со Израел и Саудиска Арабија, пренесува иранската агенција IRNA.

Како наведува АП, Монтазери рекол дека ЦИА планирала протестот да го претвори во вооружен бунт до средината на февруари, кога е годишнината на Исламската револуција од 1979 година.

Администрацијата на Трамп негира вмешаност во протестите, а ЦИА одбива да ги коментира наводите.

Неименувани лица од администрацијата на САД рекле дека протестите настанале сосема спонтано, пренесува АП.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.