Дронови над аеродромот во Норвешка

Сподели со своите пријатели

Аеродромот во вториот по големина град во Норвешка, Берген, денеска накратко беше затворен откако жителите на областа забележаа најмалку едно беспилотно летало во близина, објави Асошиејтед прес (АП) во соопштението на официјални лица, потсетувајќи дека шест руски државјани се неодамна уапсен „за летање дронови или фотографирање чувствителни локации“.

Loading...

Полицијата соопшти дека не се идентификувани осомничени.

Подоцна, беа пријавени нови видувања на беспилотни летала.

Аеродромот Берген, кој има 15 порти, беше затворен околу 6:30 часот и повторно беше отворен два и пол часа подоцна.

Тој е вториот по големина аеродром во Норвешка и опслужува повеќе од шест милиони патници годишно.

Во последниве недели, имаше бројни видеа на дронови во близина на морските платформи и инфраструктура на Норвешка за нафта и гас, според АП.

Копенхаген ја зголеми безбедноста околу клучната енергетска, интернет и енергетска инфраструктура по минатомесечните подводни експлозии на гасоводите Северен тек и Северен тек 2 во Балтичкото Море, изградени за испорака на гас во Германија.

Експлозиите се случија во меѓународни води, но во рамките на ексклузивната економска зона на Шведска и Данска, а беше ослободено големо количество метан, што силно го генерира ефектот на стаклена градина, потсетува АП.

Loading...