Дрога, девизи, дрон и електрични машини запленети на ГП Табановце (фото)

Сподели со своите пријатели

Во текот на минатите две седмици е откриен еден обид за криумчарење марихуана и неколку обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани готови пари, дрон, детектор за метали и употребувани машини за обработка на дрво, информираат од Царинската управа на Република Македонија.

Марихуана со нето тежина од 22 грама била откриена од страна на мобилните царински тимови, при контрола на германски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за излез од државата на граничниот премин Табановце автопат.

 

Loading...

 

Возилото, кое во попладенвните часови на 08 септември се пријавило за излез од државата, било селектирано за контрола со царинско куче. При контролата на возилото, над металната изолација на издувната цевка, била пронајдена најлонска кеса со зелена тревкаста материја, а по извршено вештачење во Одделот за криминалистичко – технички испитувања и вештачења при МВР, утврдено било дека се работи за марихуана.

Царинската управа против осомничениот поднесе кривична пријава до ОЈО Скопје, поради постоење на основано сомнение дека  сторил кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, лицето било предадено во Основниот суд Куманово, а судијата на претходна постапка му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Четири илјади евра биле откриени при контрола на германски автомобил и личен претрес на возачот, македонски државјанин, пријавен за излез од државата на граничниот премин Табановце автопат. Возачот пријавил дека носи 3.000 евра, што биле пронајдени кај него при личниот претрес, но при контрола на возилото, во паричник сместен во преграда под потпирачот за раце меѓу предните седишта, биле пронајдени уште 3.000 евра.

 

 

Возачот не поседувал документ за потекло на парите, поради што, согласно законските прописи,  му биле вратени 2.000 евра, износ што резидент може слободно да го изнесе од државата, а 4.000 евра биле привремено здржани. За сторениот девизен прекршок против возачот е поведена прекршочна постапка.

Еден употребуван дрон и 2 употребувани електрични машини за обработка на дрво биле откриени во два одвоени случаи на граничниот премин Табановце автопат.

Во првиот случај, при контрола на германски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата, во мал куфер, сместен во багажникот помеѓу останатите патни торби, бил пронајден дрон марка YUNTEC Q500 4K.

 

Loading...

 

Во вториот случај, при контрола на македонски автомобил, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата, во две пластични вреќи, сместени во багажникот на возилото, биле пронајдени 1 употребувана електрична кружна пила HANSEATIC HSBS350 и 1 употребуван електричен струг за дрво EINHELL EHM 1300.

 

 

Во двата случаи непријавените производи се привремено задржани а против возачите ќе бидат поведени соодветни постапки.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.