Драматичнo спасување: Мајката скокнала по детето во бунар длабок 17 метри

Сподели со своите пријатели

Исклучително драматична операција за спасување неодамна се случиla во Летичово, во централна Украина. Според локалното Министерство за внатрешни работи, мајката паднала со својата петгодишна ќерка во необезбеден бунар, длабок 17 метри. Сепак, она што најмногу изненадува е фактот дека девојчето има само скршеница на ногата и дека нејзината мајка е добро.

Loading...

Украинските служби за итни случаи добија известување за инцидентот во вторникот, на 30 март, во вечерните часови. Тоа покажа дека мајка со петгодишно дете паднала во необезбеден бунар.

 

 

По пристигнувањето на местото на настанот, спасувачите се симнале во бунарот со помош на јаже. Тие прво го извадија детето на површина под медицинска нега, а потоа и помогнаа на мајката.

Во извештајот на Фејсбук, официјални лица на украинското Министерство за внатрешни работи напишаа: Еве една тажна приказна за опасност што би било невозможно да заврши среќно без нашите херојски спасувачи.

 

Loading...

 

Cумна історія про безпечність батьків, щасливе завершення якої було би неможливе без наших #героїчних_рятувальників🙏…

Posted by ДСНС України on Tuesday, March 30, 2021

 

Синоќа брзата помош „101“ доби вест дека петгодишно дете и неговата мајка паднале во бунар во селото Летицов.

Спасувачите од 15-та Државна единица за противпожарна и спасување (СЕС) веднаш излегle на местото на настанот. Пристигнувајќи на повикот, пожарникарите # СЕС се спуштиле во бунарот користејќи појас за спасување, го зеле девојчето и ја предале на медицинските лица, а потоа ја извлекле жената. Како резултат на инцидентот, детето ја скршило ногата, а мајката не била повредена. Повреденото дете го однеле лекарите и е под опсервација.

Според жената, нејзиното дете паднало во напуштениот бунар. Гледајќи го ова, мајката се фрлила по девојчето. Патем, длабочината на бунарот е 17 метри “.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *