Драматични сцени од Австралија, луѓето се спасуваат од покривите на куќите (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Стотици жители на југоисточниот дел на Австралија погоден од поплавите беа спасени со хеликоптери и чамци откако нивото на водата нагло се зголеми во вторникот, отсекувајќи цели градови од остатокот од земјата и поплавувајќи ги домовите, автопатите, мостовите и фармите.

Loading...

Тимовите за вонредни состојби се во Нов Јужен Велс со хеликоптери кои спасуваат луѓе од покривите и над 200 спасувања од поплавите се спроведени во изминатите 24 часа.

Некои луѓе најдоа спас од поплавите во врвовите на дрвјата, според Противпожарната служба на Нов Јужен Велс. Според официјалните информации, досега со хеликоптери се спасени 67 лица.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: Забраната за истополови бракови во согласност со уставот

Издадена е наредба за евакуација на Форбс, рурален град со околу 8.000 жители, поради ненадеен пораст на нивото на водата на реката Лахлан.

Се проценува дека реката во Форбс ќе поплави над 600 куќи и фарми. Последен пат толку високи водостои биле забележани во 1952 година.

Loading...

Поради метеоролошкиот феномен Ла Нина, кој носи обилни врнежи, источна Австралија е по четврти пат поплавен оваа година.

Обилни дождови наврнаа најмногу во сојузните држави Нов Јужен Велс и североисточниот дел на Викторија.

 

 

Откако се достапни записите, податоците покажуваат дека градот Каура, 300 километри западно од Сиднеј, наврнал 121 мм дожд за 24 часа, најмногу во последните 118 години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина досега најжестоко им се закани на демонстрантите

Премиерот Доминик Перотет рече дека федералната влада ќе распореди дополнителни 100 екипи за помош. За помош пристигнаа доброволци од Нов Зеланд, а помош беше побарана и од САД и Сингапур.