ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА МАДРИД: Боинг 777 принудно слета во Москва

Сподели со своите пријатели

За време на товарен лет од Хонг Конг до Мадрид, откриен е дефект на сензорот за контрола на моторот.

Loading...

Екипажот на авионот „Росија“ се одлучил за принудно слетување на авионот во Москва.

Сајтовите за следење на воздушниот сообраќај потврдија дека станува збор за авион Боинг 777.

Според податоците на веб-страницата „Flytradar“, која го следи воздушниот сообраќај, авионот „777-300 ER“ е стар 15 години, што значи дека погонскиот мотор на компанијата „General Electric“.

Авиони со мотор „следи и витни PV4000“ во моментов се под инспекција откако минатиот викенд се запали моторот на авионот на „Јунајтед ерлајнс“, што доведе до суспензија на авионите што ги користат тие мотори.

Пред една недела, Боинг 777-200 на Јунајтед ерлајнс се врати на аеродромот во Денвер по полетувањето откако беше забележана дефект на десниот мотор.

Авионот на „Русија ерлајнс“ на линијата од Хонг Конг до Мадрид слета во Москва.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *