ДР Конго се подготвува да го пречека папата Франциско

Сподели со своите пријатели

Верниците се собираат пред штандовите во близина на катедралата Пресвета Богородица од Конго во Киншаса, каде продавачите понудија верски предмети, капи, маици и шалови со портрет на папата Франциско.

Loading...

Последниот папа во ДР Конго бил Јован Павле Втори

Големото здание од портокалова тула е една од шесте локации каде што ќе се одржат состаноци, говори и миси за време на четиридневната посета на папата Франциско, која се очекува во главниот град на ДР Конго на 31 јануари.

Последниот папа во ДР Конго бил Јован Павле Втори. пред 37 години.

„Среќна сум што имам слика од поглаварот на црквата во куќата“, гордо рече Елизабет Аквете (66), која штотуку купила календар со сликата на Франциско.

Берте Балевеја дошла да купи шал со соодветен принт.

„Морам да го носам лицето на папата бидејќи тоа ќе биде голем благослов“, смета таа. Други жени, како Емануел Вему, веќе ги шиеа марамите за папата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Над милион Французи протестираа против зголемувањето на старосната граница за пензионирање

„Многу сме среќни што сме му домаќини, од него очекувам порака за мир, во време кога ДР Конго е во агонија, порака за љубов, простување и помирување“, изјави претставник на Армијата на малите ангели, а група која се грижи за мали деца. „Ги замоливме децата да се молат за папата, тој беше болен, а сега ќе дојде кај нас“, додаде таа.

Конфликти на исток

Првично планирана за јули минатата година, посетата беше одложена за шест месеци.

Loading...

Ватикан објасни дека 86-годишниот папа го боли коленото, но некои медиуми пишуваат и дека постојат безбедносни ризици, особено во Гома, главниот град на провинцијата Северен Киву на истокот на земјата, која е растргната од насилството од вооружени групи речиси 30 години.

Посетата на истокот од земјава веќе не е во програмата. Наместо тоа, Папата ќе се сретне во Киншаса со жртвите од конфликтот во тој регион.

Другите ќе следат сè од Гома, како Хозе Мујумбана, кој се врати од молитвата за пристигнувањето на папата во парохијата на градот. Но, тој е многу тажен што нема да го види.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Француската влада не се откажува од пензиските реформи

„Младите овде се многу тажни поради тоа, добро се подготвивме“, рече Гело Мандела, координатор за млади во парохијата.

Емануел Вему се надева на помирување со Руанда, која ДР Конго ја обвинува дека ги поддржува бунтовниците М23, кои освоија големи области северно од Гома.

Борбите продолжуваат

Дипломатските обиди за смирување на тензиите не дадоа трајни резултати и борбите продолжуваат, а другите вооружени групи продолжуваат да убиваат цивили.

Околу 15 лица беа убиени во напад што се припишува на група блиска до џихадистите на Исламската држава на 15 јануари во протестантска црква во Северен Киву.

Истите милиции беа обвинети за убиство на најмалку 23 селани во понеделникот, за што одговорноста ја презеде Исламската држава.

Loading...

Досега оваа група дивееше на истокот на ДР Конго, на околу 1.500 километри од главниот град.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран испраќа флота до Панамскиот канал

Но, безбедноста на папата е важна и за организаторите на неговата посета на Киншаса, град со речиси 15 милиони жители.

Затоа, некои големи градски авении се исчистени и измиени, а градот е полн со огромни постери и транспаренти со пораки за добредојде.

Се очекуваат до милион и пол верници

Наставникот Џастин-Мари Бајала, практичар, католик, учествуваше на неделната миса каде што свештеникот даде детална програма за последните подготовки и престојот на Папата.

„Се осмелуваме да веруваме дека тоа ќе ни донесе траен мир и дека ќе реши многу проблеми на политичко, економско, па дури и духовно ниво“, рече тој.

Денеска во катедралата почнуваат тридневната молитва, а ноќта на 31 јануари кон 1 февруари ќе се одржи бдение на воениот аеродром Ндоли каде Папата ќе отслужи утринска миса, изјави свештеникот Камил Есика, парохиски свештеник на Богородица од Конго.

На таа локација од осум хектари се очекуваат милион до еден и пол милион верници.