Доживотни казни за џихадистите во Виена за напад во 2020 година

Сподели со своите пријатели

Судот во Виена денеска им изрече долги затворски казни, вклучително и доживотен затвор, на четворица од шесте мажи обвинети дека им помагале на џихадистите да го подготват нападот во ноември 2020 година, во кој 20-годишен вооружен напаѓач уби четири лица во ресторани во центарот на Виена.

Loading...

Шестмината обвинети се товарат дека му пружиле помош на напаѓачот кој самиот го извршил нападот во кој беа повредени над 20 лица.

Повеќето од обвинетите ги поддржувале милитантите на Исламската држава, како и напаѓачот Кујтим Фаизулаи, но негирале дека знаеле дека тој го планирал нападот.

Судот осуди двајца од шестмината на доживотен затвор како соучесници во убиството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година

Еден од нив му ги продал на Фајзулај пушката и муницијата користени во нападот, а другиот осуден на доживотен затвор е Хејдејтула З., кој живеел со напаѓачот со недели пред нападот и помогнал да се подготви оружјето за нападот, објави Ројтерс.

Други двајца мажи беа осудени на 20 и 19 години затвор.

Останатите двајца беа прогласени за виновни за членови на терористичка организација, но беа ослободени од обвинението за соучество во убиство и осудени на две години затвор.

Меѓу двајцата кои добија полесни казни е и Аријанит Ф. од Косово и Метохија, кој во неуспешен обид да купи муниција го однел напаѓачот во Словачка.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Хаваи ерупција на вулканот Килауеа

Од шестмината обвинети на возраст од 22 до 32 години, пет се осудени за учество во терористичка организација.

Полицијата го уби напаѓачот Фејзулаи, кој имал австриско и северно македонско државјанство, јавува Танјуг.