Дорси: Отпуштањата на Твитер се моја вина

Сподели со своите пријатели

Џек Дорси вели дека „разбира“ дали сегашните и поранешните вработени на Твитер го обвинуваат за состојбата на компанијата што сега ја води Илон Маск.

Loading...

Ко-основачот и поранешен извршен директор на Твитер вели дека тој е виновен за целата ситуација.

„Луѓето од минатото и сегашноста на Твитер се силни и издржливи. Тие секогаш ќе најдат начин без разлика колку е тежок моментот“, изјави Дорси.

„Разбирам дека многу луѓе ми се лути. Јас сум одговорен зошто сите се во оваа ситуација: пребрзо ја зголемив големината на компанијата. Жал ми е за тоа“.

Дорси додаде дека е благодарен на сите што некогаш работеле на Твитер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонски милијардер избра кого ќе понесе со себе на патување до Месечината

„Не очекувам дека тоа ќе биде взаемно во овој момент, ако некогаш. Го разбирам сето тоа“.

Дорси се извини откако Њујорк пост објави сторија претходно во текот на денот во која се вели дека „Дорси сега е мразен на Твитер“.

Многу вработени наводно го „обвинуваат“ за преземањето на Маск и отпуштањата низ компанијата.

Loading...

Компанијата наводно сака да отпушти околу 50 отсто од своите вработени.

Ова е прво појавување на Дорси на Твитер откако Маск го затвори договорот вреден 44 милијарди долари за купување на компанијата на 27 октомври.

Кога Маск првпат го објави преземањето, Дорси ја фрли својата поддршка зад тоа. „Илон е уникатно решение во кое верувам“, изјави тогаш Дорси.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонски милијардер избра кого ќе понесе со себе на патување до Месечината

„Ова е вистинскиот начин. Верувам во тоа со сето мое срце“.

Потоа, Дорси не се огласи откако Маск се обиде да се откаже од купувањето, но текстовите што беа објавени во јавноста во септември јасно покажаа дека сака Маск да преземе поактивна улога на Твитер.