Докторите откриваат: Еве колку пати на ден е нормално да вршите голема нужда. Може да се шокирате!

Сподели со своите пријатели

Треба да вршите нужда после секој оброк. Ова е карактеристика на здравите луѓе, во спротивно нешто не е во ред со вашиот дигестивен систем, тврди младата инфлуенсерка во едно од нејзините видеа на TikTok.

Loading...

Таа не даде никаков доказ за тоа тврдење, но видеото сепак брзо стана вирално и собра милиони прегледи…

Луѓето почнаа да го споделуваат како да е точна информација, што му пречеше на д-р Идрис Мугал.

Неговата порака, накратко, е не верувајте во секоја глупост што ќе ја видите на интернет…

-Тоа тврдење е срање и воопшто не е смешно. Нормално време за „транзит“ на храната и дигестивниот процес е помеѓу десет и 73 часа. Сосема е нормално здрав човек да врши нужда три пати на ден, а нормално е и здрав возрасен човек да врши нужда три пати неделно – вели др. Mughal, пишува LadBible.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

– Бојата и квалитетот на изметот се подобар показател за состојбата на дигестивниот систем од бројот на одења во тоалет – вели докторот.

Со др. Д-р Мугал исто така се согласува. Вил Булсиевич.

– Големината и обликот на вашиот измет е она на што треба да внимавате, а не бројот на одења во тоалет – вели овој лекар…

Loading...

На пример, ако столицата ви е црна, тоа може да биде и знак за крварење во горниот дел на гастроинтестиналниот тракт.

Ако столицата е црна и има непријатен мирис, тоа може да укажува на основни здравствени проблеми, како што се пептичен улкус, гастритис, воспаление, полипи на дебелото црево.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како да препознаете дека имате недостаток на витамини во организмот?

Ако е така, важно е да се консултирате со лекар кој може да препорача ендоскопија или колоноскопија за да се најде изворот на проблемот.

А што ако столицата ви е жолтеникава? Една од најчестите причини за жолта столица е исхраната богата со масти.

Сепак, тоа може да биде предизвикано и од различни медицински состојби.

Според експертите, станува збор за болести на црниот дроб и жолчното кесе, нарушувања на панкреасот, целијачна болест, Гилберт-ов синдром, џардијаза, стрес и лоша исхрана.