ДОКТОРИ ОДГОВАРАТ НА НАЈВАЖНОТО ПРАШАЊЕ: Пет ризици на кои се изложуваме ако пиеме чај за детоксикација!

Сподели со своите пријатели

Колку се ефикасни чаевите што ги пиеме за чистење на организмот и дали се опасни по здравјето е едно од најчестите прашања за лекарите.

Loading...

Еве одговори на најчестите прашања сумирани во пет факти што треба да ги знаете!

 

 

Ќе изгубите течност, а не маснотии

Чаевите за детоксикација обично содржат кофеин и други диуретици кои поттикнуваат излачување на вишокот течност од телото преку урина и пот.

Откако изгубивте течност, ќе се чувствувате полесно и поенергично, и покрај фактот дека не изгубивте ниту еден грам маснотии.

Loading...

Чаевите за детоксикација можат да предизвикаат лаксативно дејство, што исто така придонесува да се чувствувате полесно. Важно е да запомните дека веднаш штом се вратите на старите навики или престанете да пиете чај, течноста ќе се врати, како и „изгубената тежина“.

Не заборавајте на вежбање и здрава исхрана

Со секој чај за детоксикација се препорачува здрава исхрана и редовно вежбање. Имено, потењето го забрзува излачувањето на токсините, а исхраната негува здраво варење. Сето ова може да резултира со губење на тежината на долг рок, но конзумирањето чаеви за детоксикација само нема да ги раствори вишокот килограми!

Чаевите за детоксикација предизвикуваат немирен сон

Повеќето чаеви за детоксикација содржат кофеин бидејќи го потиснува апетитот, го стимулира варењето и го забрзува метаболизмот. Сепак, премногу кофеин може да предизвика голем број на несакани ефекти поврзани со ритамот и притисокот на срцето, и да се меша со звук и квалитетен сон.

Покрај тоа, прекумерните количини на кофеин дури можат да го стимулираат апетитот и на тој начин индиректно да влијаат на зголемувањето на телесната тежина.

 

Loading...

 

Тие можат да предизвикаат одредени несакани ефекти

Некои чаеви се користат за потиснување на апетитот, забрзување на метаболизмот или за други слични цели, но некои билки можат да предизвикаат несакани ефекти.

Имено, еден од примерите е чајот од сено, грмушка тропско растение кое обично се користи во природни пијалоци и лекови, а има и лаксативни својства. Покрај бројните здравствени придобивки, сеното може да предизвика болка и непријатност во стомакот, грчеви, надуеност, гасови, гадење и дијареја.

Прекумерната потрошувачка на сено може да доведе до губење на калиум и други абнормалности поврзани со електролити, што може да предизвика мускулни грчеви и срцеви аритмии.

Друга популарна состојка во чаевите за слабеење е гуарана, растение кое често се додава во енергетските пијалоци. Несаканите ефекти обично се поврзани со нервоза, немир, иритација на стомак, гадење, повраќање, главоболка, вознемиреност, немир, ѕвонење во ушите, забрзано чукање на срцето и брзо дишење.

 

Loading...

 

Имајте на ум дека дури и природните состојки можат да предизвикаат несакани ефекти, особено кога се консумираат прекумерно или во интеракција со некои лекови.

Спроведена е мала количина истражувања поврзани со овие чаеви
Иако има истражување за индивидуални состојки на чајот, многу малку ја испитале ефикасноста на комбинацијата на состојки што ги содржат чаевите за детоксикација.

Ова значи дека не можеме со сигурност да кажеме како делуваат чаевите за детоксикација и дали се безбедни за здравјето.

Пред да консумирате чаеви за детоксикација, задолжително консултирајте се со доктор.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *