ДОКТОР ОТКРИВA КАКО ДА СЕ РАЗБУДИТЕ ОДМОРНИ! Едно треба да направите пред спиење (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Каран Рај е лекар во NHS (Национална здравствена служба).

Loading...

И, тој често споделува здравствени совети преку социјалните мрежи.

Многу е активен на Тик-Ток.

На видео што неодамна го објави таму, тој објасни како прозорецот (отворен или затворен) влијае на квалитетот на сонот.

 

Имено, според главниот хирург на Универзитетот во Сандерленд, тој вели дека ако сакате да заспиете, треба да отворите прозорец пред да легнете.

Ако протокот на воздух во спалната соба е лош, ќе се будите наутро секој ден мрзлив и без енергија.

Loading...

„Во затворен простор, нивото на Co2 ќе се зголеми, и со часови ќе ја расипе РЕМ фазата на спиење, што е најважно, затоа што тогаш спиете најмногу. Може да се будите често, а за да го спречите тоа, отворете го прозорецот, барем на кип “, вели Рај во видеото.

Според NHS, покрај отворен прозорец, на возрасен човек му треба меѓу 6 и 9 часа сон секоја вечер за да може да се одмори и да може да функционира.

 

 

@dr.karanrA secret sleep trick #sleep #schoolwithdrkaran #learnontiktok #dream #insomnia♬ clair de lune ethereal remix – Trey Phills


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *