Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

Сподели со своите пријатели

Тропската бура Офелија се очекува утрово да стигне до брегот на Северна Каролина, поради што е прогласена вонредна состојба во Северна Каролина, Вирџинија и Мериленд, соопшти американскиот Центар за урагани.

Loading...

Во соопштението се вели дека синоптичарите предвидуваат дека бурата Офелија ќе предизвика поплави опасни по живот во источна Северна Каролина и југоисточна Вирџинија.

Системот за бура има максимална брзина на одржлив ветер од 113 километри на час со повремени посилни налети.

Метеоролозите предвидуваат дека бурата ќе ослабне откако ќе падне на копно во југоисточниот дел на Соединетите држави, објави центарот за урагани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес од 6,2 степени ги погоди Филипините

Тропската бура Офелија денеска се очекува да сврти кон север, а потоа во недела на североисток.