До недела пекол, а потоа дожд и пад на температурите

Сподели со своите пријатели

До сабота нашето подрачје ќ е биде под влијание на многу топла воздушна маса која ќе предизвика сончево и многу топло време со натпросечни температури на воздухот. Максималните температури вдолж Повардариетo и во јуж ните делови ќе го надминат 40-тиот степен, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Во недела посвежа воздушна маса од север ќе предизвика на повеќе места нестабилно време со поројн и врнежи од дожд и појава на грмежи, о собено попладне. Дневните температури ќе опаѓаат, почнувајќи од северните делови (за околу 5 степени), а во крајните југои сточни делови сеуште ќе се задржи мно гу топло.

Во понеделник ќе преовла дува променливо и свежо време со локален дожд. Во недела ќе дува умерен, а во понеделник и засилен ветер од севе розападен правец, кој ќе предизвика значител но опаѓање на температурата, која во понеделник и во вторни ќе биде во интервал од 22 до 31 степен.

Потоа температурата ќе биде во постепен пораст.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.