Дневно во Израел во просек се издаваат околу 1.700 дозволи за оружје

Сподели со своите пријатели

Израелското Министерство за национална безбедност денеска соопшти дека за време на војната против Хамас секој ден во просек им се издаваат околу 1.700 дозволи за оружје на Израелците.

Loading...

Ова е нагло зголемување во однос на претходните години. Од 7 октомври кога почна војната до Министерството се поднесени околу 236.000 барања за лиценца.

Како што се наведува, бројот на поднесени барања за нешто повеќе од еден месец е еднаков на бројот на поднесени барања за повеќе од дваесет години рутинска активност, објави израелскиот весник „Хаарец“.

Чувството на несигурност го зафати Израел по нападот на југот на земјата, меѓу другото затоа што на армијата и требаа часови да одговори, што доведе до брзање да се купи оружје.

Вооружени единици на цивилна гарда се соочиле со напаѓачите бидејќи немало војници да ги спречат.

Министерот за национална безбедност Бен-Гвир веднаш по ненадејните напади на Хамас најави дека ќе ги прошири и вооружи тие единици со 10.000 автоматски пушки кои ќе бидат дистрибуирани првенствено во пограничните населби и градовите каде што живеат и Евреите и Арапите и еврејските населби на Запад. Банка.

Бен-Гвир е ултрадесничар и познат по својата антиарапска реторика, а Палестинците стравуваат дека ова оружје ќе биде употребено против нив, пренесе АП.

Над 1.200 луѓе беа убиени, а 240 заложници беа земени кога екстремистите на Хамас ја пробија граничната ограда меѓу Газа и Израел.

Loading...

Министерот Бен-Гвир ги повика Израелците кои го поднесуваат барањето да го завршат, а оние кои се уште не го започнале „процесот“ тоа да го сторат денеска.