Директорот на ТикТок со часови одговораше на жестоки критики во американскиот Конгрес

Сподели со своите пријатели

Американските законодавци го критикуваа главниот извршен директор на ТикТок за можното влијание на кинеската влада на платформата и покренаа обвинувања дека апликацијата му штети на менталното здравје на децата, зголемувајќи ја загриженоста за моќта што апликацијата ја има врз Американците.

Loading...

Сослушувањето на извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чу, пред Комисијата за енергетика и трговија на Претставничкиот дом не помогна малку да ја намали загриженоста на САД за врските на кинеската матична компанија на ТикТок, ByteDance, со комунистичкиот режим.

Во текот на пет часа сведочење, Чу постојано негираше дека апликацијата споделува податоци или дека има врски со Кинеската Комунистичка партија и тврдеше дека платформата прави се што може за да ја обезбеди безбедноста на нејзините 150 милиони американски корисници.

Чу рече дека ТикТок работи повеќе од две години на „да ги заштити податоците на американските корисници од неовластен странски пристап.

„Заклучокот е ова: американските податоци се чуваат на американско тло, од американска компанија надгледувана од американски вработени“, рече Чу.

Но, ниту еден член на Конгресот не излезе во поддршка на ТикТок или не покажа симпатии за тврдењата на Чу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Суд во Јапонија ги прогласи зарабаната на истополови бракови за „неуставна ситуација“

Напротив, пратениците сметаа дека Чу избегнува директно да одговара на прашања и изразија загриженост за моќта што апликацијата ја има врз децата во САД.

Тие го обвинија ТикТок дека промовира содржина која промовира нарушувања во исхраната кај децата, продажба на дрога и сексуална експлоатација.

Loading...

Чу одговори на многу конкретни прашања велејќи дека проблемите се „комплексни“ и не се единствени за ТикТок.

Компанијата инвестираше повеќе од една и пол милијарда долари во безбедноста на податоците како дел од проектот „Тексас“, кој моментално има речиси 1.500 вработени со полно работно време и има договор со Oracle за складирање на кориснички податоци во САД.

Но, критичарите на платформата не се задоволни од она што е направено во однос на заштитата на приватноста.

Чу, кој го започна своето сведочење осврнувајќи се на неговите корени од Сингапур, рече:

„Ние не промовираме или отстрануваме содржина на барање на кинеската влада“.

Тој рече дека компанијата е посветена да ги заштити сите свои корисници „од секаков вид на манипулација од која било влада“, како и строго да ја проверува содржината што може да им наштети на децата.

Не е јасно како пратениците ќе постапат по сослушувањето или колку брзо би можеле да усвојат закон што ќе го зајакне законското овластување на администрацијата на Бајден да го забрани ТикТок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Откриени над 60.000 лажни верзии на популарни апликации за Android кои тајно инсталираат малициозен софтвер

Дваесет американски сенатори, 10 демократи и 10 републиканци, го поддржаа предлог-законот со кој администрацијата на претседателот Џо Бајден ќе добие овластување да го забрани ТикТок.

Loading...

ТикТок минатата недела рече дека администрацијата на Бајден побарала кинеските сопственици на платформата да се откажат од својот удел или ТикТок ќе се соочи со забрана.

На прашањето за потенцијалната продажба, Чу рече дека проблемот „не е во сопственост“ и дека загриженоста на САД може да се реши со преместување на податоците во нивните американски центри за податоци.

Кинеското Министерство за трговија соопшти дека принудувањето на продажбата на ТикТок „сериозно ќе ја наруши довербата на инвеститорите од целиот свет, вклучително и Кина, да инвестираат во САД“ и дека Кина ќе се спротивстави на секоја продажба.

Некои пратеници ги наведоа коментарите на Кина за да ги отфрлат тврдењата на ТикТок дека е независен од кинеската влада.

На прашањето дали ByteDance ги шпионирал Американците на барање на Пекинг, Чу одговори: „Не“.

Чу беше прашан за извештаите на американските медиуми дека тим со седиште во Кина во ByteDance планира да го користи ТикТок за да ги следи движењата на одредени американски граѓани и го повтори прашањето дали ByteDance шпионира.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година

„Мислам дека шпионирањето не е вистинскиот начин да се опише“, рече Чу.

Демократскиот пратеник Тони Карденас рече дека Чу „бил добар со зборовите“ и го обвини дека избегнува тешки прашања за доказите дека апликацијата му штети на менталното здравје на децата.

Loading...

Чу рече дека компанијата инвестира во умереност на содржината и вештачка интелигенција за да ја ограничи таквата содржина.

Чу е исто така вознемирен што напорите на ТикТок да спречи ширење на дезинформации на платформата не функционираат.

На Чу му беше прикажана колекција видеа на TikTok кои го величеа самоповредувањето и самоубиството и директно им кажуваа на гледачите да се убијат.

„Вашата технологија буквално води кон смрт“, рече еден од пратениците.

„Треба да ги спасиме нашите деца од големи технолошки компании како вашата, кои продолжуваат да ги злоупотребуваат и манипулираат за своја лична корист.“

Чу одговори дека ТикТок го сфаќа прашањето за самоубиство и самоповредување „многу, многу сериозно“.

Loading...