Девојчиња бараат силикони за својот 18 роденден! Нов тренд ја шокираше Србија!

Сподели со своите пријатели

Девојчињата во Србија неодамна започнале да бараат само една работа за полнолетство – нови усни, јаболчници, коригиран нос, уште поголеми гради!

Loading...

Експертите откриваат, најмногу се работи за кратки процедури за вбризгување силикон или хијалурон, во кои закрепнувањето трае само неколку дена.

Но, има и такви кои се одлучуваат да имаат поголемо деколте или задник, па интервенцијата ја закажуваат многу порано од денот на прославата.

 

woman holding pen and white cotton candy
Photo by Sam Moghadam Khamseh/Unsplash

 

Роденденски желби

Овој тренд или модна индустрија, за медумите во Србија, го посочила белграѓанката Данијела С., мајка на средношколка која сакала да вгради силикони.

Таа на социјалните мрежи праша што да прави и дали некој имал слично искуство, а нејзината објава предизвика вистинска лавина од спротивставени коментари.

– Неколку месеци пред нејзиниот 18 роденден дојде ќерка ми и рече дека сака поголеми и нови гради за роденденски подарок. Отпрвин не сакав да се впуштам во разговорот, а потоа ме потсети дека ќе ја одложи прославата додека не заврши операцијата. Беше толку решена што ми рече дека ако не ѝ дозволам да ја направи процедурата, сама ќе го реши кога ќе порасне – открива оваа мајка и додава:

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Знаци кои укажуваат дека вашето куче е осамено

– Не сакам да звучам старомодно, но навистина ми е шокантно што седумнаесет и пол годишно дете бара хијалуронски филери за усните и силикон во градите. Точно, јас и мојот сопруг не сме строги родители, но вакво нешто за нас е навистина неприфатливо. Не знам што се случи. Се занимава со спорт, зборува три јазици, но рано е за сето ова. Повторно, од друга страна, ако не ѝ дозволиме, таа сигурно ќе излезе сама кога ќе порасне. Има право. Се обидов на секој начин да ја предомислам, не успеав. Отидов во другата крајност и се вклучив во целата приказна. Рано е, непотребно, но подобро е да го направи тоа со мене и да најдеме вистински стручњак отколку да талкаме сами, раскажува таа.

 

a person in white gloves holding a heart shaped object
Photo by philippe spitalier/Unsplash

 

Различни коментари следеа по зборовите на оваа мајка, но повеќето од нив ја критикуваа мајката дека ја прифатила, како што велат, уцената на нејзината ќерка.

– Утре ќе побара за тетоважа или за промена на пол… што ќе правиш тогаш?! Требаше да бидеш поупорна и да ѝ објасниш да почека уште малку. Најдобро е и вие да направите некоја интервенција – ова се само дел од „советите“ што ги доби Даниела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Босанец се сретна со мечка и настана урнебесна снимка која го насмеа Балканот (ВИДЕО)

Но, имаше и мајки кои напишаа дека ќе го направат истото како таа, ќе одат со своето дете на проверен лекар, барем да се уверат кој е тој што ја прави интервенцијата и што точно им прави.

Се уште се во развој, силиконите не се за нив

Психологот Јована Стојковиќ за Информер вели дека, за жал, пластичната операција за девојчиња не е тренд само во Србија, туку секаде во светот.

Во прилог на тоа, открива таа, поголемиот дел од 16-годишните девојчиња кои се подложени на психотерапија ја издвојуваат естетската хирургија како најголема желба во животот.

Loading...

– 18-годишна девојка се уште се развива, допрва треба да стане жена и нема потреба да додава нешто на себе само затоа што ќе котира високо во општеството или ќе биде популарна меѓу мажите. Она што е уште пострашно е што нивните мајки најмногу ги поддржуваат во овие одлуки. Нашите деца брзаат во светот на возрасните пред нивното време. Затоа родителите треба да се запрашаат за предностите и недостатоците на интервенциите и да размислат како тие поголеми усни, гради или подигнати веѓи ќе изгледаат на нивните деца за десет или 20 години – вели Стојковиќ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

 

Free stock photo of asian, blepharoplasty, caliper
Photo by cottonbro studio/Unsplash

 

Нови усни и гради

Познатиот пластичен хирург д-р Димитрије Панфилов за Информер потврди дека ваквите желби на младите девојки навистина зачестиле и дека најчесто ги носат нивните мајки.

– Некогаш беше незамисливо вакви млади девојки да одат на козметички додатоци, меѓутоа, денес се е променето, толку многу што сега стана нормално, особено во тој период, пред пубертетот. Како да сакаат поубаво да влезат во светот на возрасните и да стекнат поголема самодоверба со својот нов изглед. Во однос на барањата, најчесто бараат зголемување на усните, корекција на носот, подобрување на јаболчниците… Имаме и такви кои сакаат поголеми гради за да изгледаат што посекси. Конкретно забележуваме дека се повеќе родители доаѓаат со своите ќерки и им прават естетска процедура за роденден. Во зависност од желбите за разубавување, тие се подготвени да издвојат од 250 до 3.500 евра – посочува д-р Панфилов и напоменува:

– Кога станува збор за овие интервенции, најважно е да не се претера и се да е во согласност со годините и изгледот на тие девојки. Пациентката ги кажува своите желби, ние го кажуваме нашето мислење. Преголемите гради или пренадуваните усни се целосно невкусни, додава тој.