Детали од тајната свадба на Тито и Јованка Броз: Зошто нема ниту една фотографија од тој настан?

Сподели со своите пријатели

Оние што знаеле дека на 15 април 1952 година, бил склучен брак помеѓу Тито и Јованка, недалеку од Илок, може да се избројат на прсти.

Loading...

Според жителите на Илок, венчавката била тајна и се одржала во вилата на Тито на Пајзож (Дунавка), која се наоѓа помеѓу Шаренград, Бапска и Илок.

Еве како известуваше Ројтерс тие денови.

Потоа, официјално е регистрирано во матичната служба во Шаренград (мало село во Хрватска). Илочани велат дека сите знаеле за таа венчавка и дека тоа не е нова информација за нив. Не знаат колку гости имало на венчавката, но веруваат дека на неа имало само мал круг луѓе.

Вилата на Пајзож всушност била воена економија, а пред тоа била земја на грофот Елц. Тоа е имот од околу сто хектари, на кој има лозја, шуми и неколку ловечки куќи, разни згради, вила, продавница за вино и ловиште.

Таму бил изграден и хелиодром, па Тито често знаел да застане таму со хеликоптер. Жителите на Илок велат дека тој сакал да лови во тоа ловиште што било оградено, а за таа цел бил натеруван дивечот.

„Знаевме дека таму е венчавка, но не се сеќаваме на тоа. Меѓутоа, почнавме да работиме таму подоцна. Ја завршивме нашата работа и никогаш не прашавме никого ништо за тоа. Знам само дека не беа поставени фотографии од куќата што би посведочеле на таа венчавка “, вели Розалија Џалто, која била домар во Дунавка со сопругот Мија.

 

Loading...

 

Вилата на Тито била под силно обезбедување секогаш кога претседателот на Југославија ја посетувал, а Џалто вели дека во подрумот имало соба со повеќе од 2.000 шишиња вино и буриња ракија.

Таа вели дека сопружниците се однесувале многу добро со нив. Тие често немале можност да разговараат, но Тито секогаш кога ќе ги видел ги поздравувал, ги прашувал како се, што прават и слично. Се сеќава и дека често се шегувале и се смееле.

Интересно е што странските новинари дознале за свадбата на векот од поканата да примат висок гостин од Британија во Белград.

Веста за венчавката на Тито со Јованка била примена во светот како првокласна сензација.

Речиси и да немало весник во Европа или Америка, кој не обрнал многу внимание на овој настан на насловната страница.

Ројтерс го опиша првото заедничко појавување на Тито и Јованка како што следува:

Loading...

„Белград, 19 септември 1952 година – На приемот што го одржа британскиот министер за надворешни работи Идна во Белата палата, маршалот Тито беше облечен во бела униформа со златни обележја. Неговата сопруга, прекрасна бринета, носеше фустан од бургунд сатен. Маршалот и неговата сопруга примија гости во фоајето на Палатата, поранешната резиденција на принцот Пол. Г-ѓа Броз за прв пат пред очите на странците, носеше златен ѓердан околу вратот, а на фустанот носеше дијамантски брош. Црната коса ја опкружуваше нејзината фигура и беше исчешлана во форма на пунџа“.

Еден ден претходно (18.09.1952 година), Ројтерс го објави следниот извештај од Белград:

„Денес, Југословенската информативна дирекција ја стави на располагање првата слика на г-ѓа Јованка Броз, сопруга на маршалот Тито. Како што може да се види на снимката, таа е црномуреста жена, убава и добро изградена. На една фотографија се гледа шетајќи покрај езерото со маршалот Тито и неговиот деветгодишен син од неговата поранешна сопруга Александра. Г-ѓа Броз е приближно иста висина како и маршалот кој е помал од пет стапки и висок шест палци“.

 

 

Вилијам Гејлмор, новинар за New York Daily Compass, ги искористи овие зборови за да го опише бракот на Јованка со Тито:

„Веста дека маршалот Тито, на 60-годишна возраст, зеде 28-годишна невеста, Јованка Будисавjeевиќ, може да биде изненадувачка за многумина. Бидејќи ги запознав и разговарав долго време со нив, воопшто не сум изненаден Јосип Броз Тито, без оглед на улогата што ја игра на меѓународната сцена и неговиот драматичен подем на власт, е еден од најимпресивните луѓе што сум ги сретнал. Можам целосно да разберам што видела една млада жена, 32 години помлада од него да биде многу привлечен пример за владеење на мажественост наспроти неговите 60. Дури и неговите непријатели признаваат дека тој е човек со магнетна сила, со очи кои се нежни и пророчки и широки рамења под руса коса. Тој се смее лесно и има мека кадифена насмевка. Тито е личност која може да ги инспирира луѓето и да привлече жени“.

Loading...