Денеска малку посвежо, од утре пак „пекол“ со над 40°С

Сподели со своите пријатели

И овој ден не очекува релативно топло и спарно време. Денеска попладне ќе имаме и мала одишка, но од утре повторно се враќа „пеколот“со температури над 40°С.

Loading...

Денеска на територијата на Република Македонија, а посебно на северниот дел не очекува нешто пониска температура, околу 34°С, благодарение на свежата воздушна маса која се спушта од север. Југоистокот и натаму останува реалитно потоплиот крај од државата со температури до 37°С. Во охридско-преспанскиот регион максималната температура ќе се искачи до 32°С. Ќе друва слаб до умерен ветер од северен парвец.

Во попладневните часови, локално се очекува развој на облачност, пред се во планинскиот преден од западниот дел на Македонија и затоа таму може да се очекуваат врнежи и грмежи.

Извор: МетеоПро


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.