Денес услови за дожд и грмежи – стабилизација од утре

Сподели со своите пријатели

Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи денеска не очекува сончево време со мала до умерена облачност и слаб до умерен североисточен ветер.

Loading...

Во попладневните часови ќе има услови за појава на краткотраен дожд и грмежи, особено во западните делови и во планинските региони.

Во Куманово денеска претпладне не очекува претежно сончево време, а во попладневните часови не очекува наоблачување кое ќе донесе врнежи од оджд проследено со електрични празнења. Дневната температурата ќе се движи од минимални 16, до максимални 34 степени целзиусови.

Стабилизирање на временската состојба може да очекуваме во викендот кој следи, кога ќе имаме претежно сончево и топло време со температури во сабота до 36 кога на само локално на некои места се очекува појава на слаби врнежи во попладневните часови, додека во недела не очекува стабилно време со максимални 35 степени целзиусови.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.