Денес Путин и Ердоган за војната во Украина, гасниот центар, сириската криза…

Сподели со своите пријатели

Решавањето на украинската криза, проектот за изградба на гасен центар во Турција и ситуацијата во Сирија ќе бидат клучни теми за време на денешниот разговор меѓу турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин, изјави за ТАСС извор од Анкара.

Loading...

Ердоган претходно најави телефонски разговор со рускиот колега.

„Очигледно е дека Ердоган ќе разговара за ситуацијата во Украина и не може да се исклучат нови иницијативи на Анкара во оваа област, со оглед на врските со лидерите на двете земји“, изјави изворот за ТАСС.

Тој додава дека хаб проектот е важна тема на агендата, со цел изградба на центар за снабдување на Европа со природен гас и утврдување на цените на гасот во текот на годината.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Речиси 3.000 згради се урнаа во земјотресот

„Се очекува претседателите да разговараат и за изградбата на нуклеарната централа Турскас Акују, чија прва енергетска единица треба да биде пуштена во употреба оваа година“, нагласува изворот.

Според истиот извор, една од темите на разговор ќе биде и ситуацијата во Сирија.

Кон крајот на декември во Москва се одржа трилатерална средба за Сирија, а сега се планираат преговори на министрите за надворешни работи, по што би можело да има средба меѓу претседателите на Турција и Сирија, можеби со посредство на Русија, изјави изворот.

Односите меѓу Анкара и Дамаск ескалираа по избувнувањето на конфликтот во Сирија во 2011 година, а дипломатските врски меѓу двете држави беа прекинати.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вознемирувачка снимка: Луѓе заробени под урнатините молат за помош (ВИДЕО)

Ердоган на 15 декември рече дека на Владимир Путин му предложил трилатерална средба со сирискиот претседател Башар ал Асад.