Ден по поплавите во Тетово вистинска катастрофа (галерија)


Ситуацијата денеска во Тетово изгледа хаотично и катастрофално. Вчерашното силно невреме и надојдените води на реката Пена зад себе оставија вистински хаос.

Икршени столици, маси, автомобили и многу кал – ваква е состојбата денеска во најпогодените предели на Тетово. Глетката е стравична.

Loading...

Полицијата и локалното население се во активна потрага по 6 годишно девојче кое се води за исчезнато, а изутринава беа потврдени 4 жртви од кои 3 малолетни деца, додека над 30 побарале лекарска помош.

Започнато е расчистување на теренот од страна на тешка механизација ангажирана од Дирекцијата за заштита и спасување, а на помош пристигна и Армијата на Република Македонија.

Од задравствени и хигиенски причини во Мала Речица е забранета употреба на вода од градскиот водовод.

Материјалната штета допрва ќе се утврдува, а за денес е закажана итна владина седница за поплавените региони од вчерашното силно невреме.

Фото: Вечер.мк


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.