Делови од телото кои не ги штитиме од сонцето, а би требало

Сподели со своите пријатели

Секојдневното нанесеување крема за сончање е еден од најефикасните начини за заштита на вашата кожа од изложеност на сонце, но некои делови од телото се едноставно заобиколени, што не треба да биде така.

Loading...

За тоа предупредуваат и дерматолозите д-р Карен Кембел и д-р Хедер Волли-Лојд, кои ги издвоија деловите од телото што луѓето обично забораваат да ги штитат од ефектите на сончевите зраци, а на кои треба да се примени кремата за сончање.

– Луѓето обично забораваат да ги намачкаат самите рабови на лицето, односно вилицата, пределот на слепоочниците и деловите на лицето близу до корените на косата – вели д-р Кембел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  7 намирници кои ќе ви дадат енергија после лошо спиење

 

 

Лекарот ги советува нејзините пациенти секогаш да користат сончање со најмалку SPF 30 заштита и широк опсег, што значи дека штити од УВА и УВБ зраци.

„Не ги заборавајте ниту ушите“, предупреди д-р Кембел, додавајќи дека дури и ако го скриете лицето под капа, ушите обично остануваат незаштитени.

Loading...

– Усните се едно од најкритичните места за развој на рак на кожата – предупредува лекарот. За да ги заштити усните, таа препорачува мелем за усни што содржи SPF.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Овошје кое го обновува вашето тело! Ова мора да го имате дома!

Задниот дел од вратот е исто така место што луѓето обично го забораваат. Кога температурите се високи, обично ја кревате косата за да се олади, така што тој дел останува незаштитен. Дури и ако возите, вратот е често изложен на сончевите зраци.

 

 

Но, бидејќи нема да нанесете крема за сончање на темето, носењето капа е најдобриот начин да ја заштитите главата од УВ зраците.

Кога нанесувате крема за сончање, не ги заборавајте врвовите на прстите на рацете и нозете. Кога вашата кожа е подложена на сонце подолг временски период, таа почнува да губи колаген и еластичност, а тоа може да се види особено на прстите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Овошје кое го обновува вашето тело! Ова мора да го имате дома!

– Креми за сончање кои содржат цинк оксид или титаниум диоксид обезбедуваат одлична заштита и се корисни за луѓето со чувствителна кожа – рече д-р Волери-Лојд.

Loading...