Дел од череп стар 8.000 години ќе им биде вратен на Индијанците

Сподели со своите пријатели

Дел од черепот откриен од двајца кајакари во Минесота минатото лето ќе им биде вратен на индиските власти откако истрагата утврдила дека е стар околу 8.000 години.

Loading...

Кајакарите го пронашле черепот во реката Минесота погодена од суша, околу 180 километри западно од Минеаполис, изјави шерифот на округот Ренвил, Скот Хејбл.

 

 

Мислејќи дека тоа може да биде поврзано со случај на исчезнато лице или убиство, Хејбл му го предала черепот на медицински иследник и на крајот на ФБИ, каде форензичкиот антрополог утврдил дека веројатно е черепот на млад човек кој живеел помеѓу 5500 и 6000 п.н.е. изјави тој.

Откако шерифот објави дека во средата открил дел од черепот, неколку Индијци ја критикуваа неговата канцеларија, нагласувајќи дека објавувањето фотографии од посмртните останки на предците е навредливо за нивната култура.

Хебле рече дека неговата канцеларија ја отстранила функцијата и додаде дека посмртните останки ќе им бидат предадени на племенските функционери на заедницата Горни Сиукс.

Loading...