Дали Украина по грешка ги убила своите заробеници?

Сподели со своите пријатели

Русија ја обвини Украина дека намерно соборила руски воен транспортен авион со 65 украински воени заробеници за размена во „варварски терористички акт“ и побара вонредна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Loading...

Руското Министерство за одбрана соопшти дека покрај воените заробеници во авионот „Иљушин Ил-76“, кој беше соборен во близина на рускиот град Белгород во близина на украинската граница, имало и шест руски членови на екипажот и тројца членови на рускиот армија.

Украина директно не потврди дека го соборила авионот, ниту дека во него имало украински затвореници.

Сепак, како што пренесува Ројтерс, по долга пауза, украинската армија најави дека ќе продолжи да ги уништува руските воени транспортни авиони, за кои верува дека носат ракети за напади врз Украина.

Беше објавено дека забележале зголемен број руски воени транспортни авиони кои слетуваат во Белгород, што го поврзуваат со руски ракетни напади врз Харков и други украински градови.

„Имајќи го ова на ум, вооружените сили на Украина ќе продолжат да преземаат мерки за уништување на средствата за испорака и контрола на воздушниот простор со цел да се елиминира терористичката закана“, се вели во соопштението објавено на Telegram.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека размената на заробеници требало да се случи вчера попладне на граничниот премин Колотиловка и дека Украина знаела дека на аеродромот во Белгород се очекува транспортен авион со заробени украински војници.

„Со извршувањето на овој терористички чин, украинското раководство го покажа своето вистинско лице. Ги занемари животите на сопствените граѓани“, се вели во соопштението на Министерството.

Loading...

Сепак, украинската воена разузнавачка агенција ГУР соопшти дека од Украина не било побарано да ја гарантира безбедноста на воздушниот простор во областа Белгород, како што било при претходната размена на затвореници, и дека не била информирана кои транспортни средства ќе се користат и кои правци.

„На таа основа би можеле да зборуваме за планирани и намерни дејствија на Русија за дестабилизација на ситуацијата во Украина и слабеење на меѓународната поддршка за нашата земја“, се наведува во соопштението на ГУР.

Украинската воена разузнавачка агенција ГУР соопшти дека од Украина не било побарано да ја гарантира безбедноста на воздушниот простор во областа Белгород, како што беше случај при претходната размена на затвореници.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека нивните радари откриле лансирање на две украински ракети во моментот на падот на авионот.

Руското Министерство за надворешни работи го нарече „варварски чин“, а министерот за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Москва побарала вонредна седница на Советот за безбедност на ОН за Киев да може да ги објасни своите постапки.

„Украинските воени заробеници беа транспортирани во Белгород за да извршат уште една размена договорена меѓу Москва и Киев. Наместо тоа, украинската страна лансираше ракета за противвоздушна одбрана од регионот Харков. Целта беше авион, а ударот беше фатален“, рече Лавров.

Доколку се потврдат деталите, ова ќе биде најсмртоносниот инцидент од ваков вид во меѓународно признатите граници на Русија за време на војната досега, истакнува Ројтерс.

Украинската разузнавачка агенција потврди дека за вчера е планирана размена на заробеници со Русија и соопшти дека руските војници навреме биле пренесени до договорениот пункт за размена и дека се безбедни.

Loading...

„Слетувањето на транспортен авион во зоната на борбени операции во радиус од 30 километри не може да биде безбедно и во секој случај мора да биде предмет на договор на двете страни, бидејќи во спротивно го загрозува целиот процес на размена“, се наведува.

Исто така, се додава дека немаат сигурни информации за тоа кој бил во соборениот авион.

На видеото објавено на апликацијата Baza на Telegram, канал поврзан со руските безбедносни служби и автентификуван од Ројтерс, може да се види како голем авион паѓа кон земјата во близина на селото Јаблоново во регионот на Белгород, проследено со голема експлозија.

Андреј Картаполов, пратеник во рускиот парламент и пензиониран генерал, за порталот SHOT изјави дека е невозможно операторите на украинските ракетни системи земја-воздух да направат грешка и да ги заменат транспортните авиони со борбени авиони или хеликоптери како цели.

„Тоа беше намерно направено со цел да се саботира размената на заробеници“, рече Картаполов, додавајќи дека вториот руски транспортен авион Ил-76 со околу 80 украински војници успеал да се сврти.

Картаполов, кој е близок до руското Министерство за одбрана, рече дека авионот бил соборен од три проектили од американско или германско производство.

Ројтерс не можеше да потврди детали за тоа кој бил во соборениот руски авион, но Москва и Киев редовно разменуваат затвореници од почетокот на војната.

Руските државни медиуми објавија список со имињата на 65 заробени украински војници за кои тврдат дека биле во авионот.

Loading...

Објавени се и нивните датуми на раѓање. Ројтерс не можеше да ја потврди веродостојноста на листата.

Регионот Белгород, кој граничи со Украина, беше цел на чести напади од Украина во последните месеци, вклучувајќи го и нападот во декември во кој загинаа 25 луѓе.

Вјачеслав Володин, претседателот на Државната дума, долниот дом на рускиот парламент, ја осуди Украина.

„Ги соборија сопствените војници. Ги чекаа нивните мајки, сопруги, деца“.