Дали треба да ги отворате или затворате прозорците при екстремна топлина?

Сподели со своите пријатели

Кога деновите се вака топли, се чини дека најдобро е времето да го поминете во затворен и климатизиран простор, доколку веќе немате можност да бидете на плажа, да се разладите на море.

Loading...

Но, се разбира, условите не се секогаш идеални.

Некои се уште немаат клима, додека некои имаат по една единица во куќа со повеќе ката или стан со неколку соби, па во такви ситуации е невозможно да се разладат сите соби.

Што да направите во такви ситуации, како да ја изладите куќата или станот и да го направите просторот поудобен за престој?

Иако вообичаено се препорачува да се отвораат прозорците за да влезе нов и поладен воздух, во денови како денешниот вакво нешто не е паметно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Имено, температурата на воздухот надвор е повисока отколку во самата куќа, па со отворањето на прозорецот во суштина само ги влошувате работите бидејќи во куќата влегува топол воздух.

Затворете сè

Ако е поладно внатре отколку надвор, треба да ги држите прозорците затворени, објасни Ендрју Шју, виш предавач по градежна физика на Катедрата за архитектура и градежно инженерство на Универзитетот во Бат, во претходното интервју за Гардијан.

Затоа советува преку ден, односно кога температурата надвор е највисока, воопшто да не се отвораат прозорците.

Loading...

Можно е, ако има просторија во целосна сенка, повремено може да отворите прозорец во неа, но генерално тие треба да останат затворени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Покрај затворените прозорци, во просториите кои се директно изложени на сонце, се препорачува да се спуштат ролетните и завесите, за што помалку топлина да влезе во куќата.

Ана Соуто, виш предавач по архитектура, дизајн и градежна средина на Универзитетот Нотингем Трент, има сличен совет:

– Затворете сè. Што се однесува до проветрувањето, најдобро е тоа да се прави рано наутро и рано навечер, кога температурите се пониски. Секако, препорачливо е да ги држите прозорците отворени во текот на ноќта.

Сепак, тука треба да се забележи една работа, а таа е поврзана со постара студија, чии резултати се објавени на веб-страницата Смитсонијан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ: Во Амазон снимено племе со кое никогаш не е стапено во контакт (ВИДЕО)

Имено, тоа истражување покажало дека квалитетот на воздухот во помалите простории кои не се проветруваат брзо се влошува, што негативно влијае на спиењето и концентрацијата, како и на ефикасноста на работата.

Затоа, ако е веќе премногу топло во текот на денот и не сакате топлината да влезе во вашиот стан, задолжително проветрете го станот добро наутро, навечер и во текот на ноќта.

Иако постојано се предупредуваат за опасноста од топлотни бранови и горештини на отворено, научниците предупредуваат и на големата опасност од прегреани внатрешни простории, кои во суштина се уште не се доволно истражени, па затоа треба да се внимава условите во куќите и становите што е можно поудобно.

Loading...