Дали сте чуле за ВИТАМИН Ф? Неговиот ДЕФИЦИТ предизвикува непријатности за вашето тело!

Сподели со своите пријатели

Ако вашата кожа има постојано првут, постои сериозна причина за тоа. Ова може да биде резултат на хроничен недостаток на витамин Ф, а не посериозно заболување. Витаминот Ф е важен за метаболизмот, спречува таложење на холестерол во артериите и го зајакнува имунитетот.

Loading...

Исто така, помага во намалување на телесната тежина со согорување на заситени маснотии. Кај дијабетичари, овој витамин го намалува ризикот од оштетување на кардиоваскуларниот систем и спречува болести на окото. Ја ублажува болката во менструацијата, а исто така се користи во третманот на стерилитет кај двата пола, особено кај мажите.

 

 

Недостаток на витамин Ф различно се манифестира кај деца и возрасни. Најмладите постојано чувствуваат жед, имаат хронични инфекции, синузитис, често кивање, алергии на кожата, егзема или респираторни проблеми, па дури и астма. Кај возрасните, првиот симптом е многу сува кожа, прво на стапалата, потоа на нозете и, конечно, по целото тело, пишува Аваз.

Првутот што се гледа при вадење чорапи е исто така прекумерен. Исто така, недостаток на витамин Ф може да предизвика развој на атеросклероза и артериосклероза, тромбоза и може да доведе до миокарден инфаркт, замастен црн дроб, запек или дијареја и намалување на отпорноста на телото кон вируси и бактерии.

 

Loading...

 

Јадете семки

За да ги задоволите вашите дневни потреби за овој витамин, вклучете ладно цедено сончогледово масло (две и пол лажици) во менито, кое е исклучително богато со оваа важна состојка.

Истиот ефект може да го постигнете со конзумирање на шест лажици семе од сончоглед. Сусам, кикирики, лен и афион се исто така богати со витамин Ф. Тие најдобро се апсорбираат во комбинација со витамин Е.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *