„Круна“:Дали принцот Филип ја изневерува кралицата Елизабета?

Сподели со своите пријатели

Кралската семејна драма „Круна“ која е стримувана од компанијата „Нетфликс“ за мултимедијални содржини,чие емитување е во средина на втората сезона ги претвора своите гледачи во историчари-аматери (Кои секогаш кога ќе изгледаат некоја епизода,веднаш пребаруваат на „Google“ како на пр.за „Суецката криза“ или пак за „аферата Профемо“).-велат од NBCnews.

Хитот серија е направена врз некои историски факти,но сепак има малку фикција која што NBC ќе ви помогне да ја одделите од стварноста и фактите.-пишува во оваа статија на NBCnews.

Па да почнеме со мажот на кралицата Елизабета II :Принцот Филип,војводата од Единбург. Во втората сезона на „Круна“ ,Филип (Мат Смит) е прикажан како нечесен и апатичен човек кој е во Бакингемската Палата.Нејзиното Височество (Клери Фој) почнува да се сомнева за измама и неверство од страна на нејзиниот сопруг.

Но дали е тоа така во реалниот живот и е точно? Ајде да истражиме.

Дали е навистина толку…СУРОВ?

Британската новинска агенција „The Independent“ еднаш објави „90-те најголеми гафови за 90’от роденден на Филип“. „Британките не можат да готват“-рекол еднаш на „Шкотскиот Женски Институт“ во 1961 година.А на пејачот Том Џонс после перформансот во 1969 му рекол: „Да не правите гаргата…со камчиња?“. И на 13-ет годишно момче, кое сакало да стане астронаут, му рекол дека мора најпрвин да ослабне па можеби тогаш и ќе му успее да биде тоа што го сака,инаку вака дури и без гравитацијата од што бил дебел во вселената ќе паднел.-наведуваат од NBC
Океј,значи Војводата можел и да фрли сенка врз нешто како никој што не може да направи некаква работа.Но дали навистина тоа е целата слика за него како човек?Како што рече еден историчат:Нема шанси.

„Мислам дека е тоа само еднодимензијонален поглед“-рече Сами Бедел Смит,авторот на биографијата за Кралицата Елизабета II и Принцот Чарлс. „Да тој секогаш сака да направи паметни забечешки и заклучоци,но исто така многу често сака да ги забавува луѓето и да ги релаксира кога се во близина на Кралицата со разновидни шеги“-Вели Смит.

Верзијата на „Филип“ во „Круна“ е дека тој е лукав и постојано незадоволен,но вистинскиот човек во реалноста всушност е еден џентлмен кој целосно ја прифатил својата улога во животот на Кралицата и 70 години брак.

Што со наводните афери?

Неверноста е една од клучните теми во втората сезона (Во тој контекст „Круна“ почна да потсетува на серијата „Луди Мажи“ само во пофенси костими).Филип почнува да ја подбуцнува и да и намигнува на една руска балерина, Галина Уланова и го изневерува нејзиното височество.

Но сепак тоа е само претпоставка и не постојат цврсти докази за таква афера помеѓу Филип и Уланова.
Постојат и шпекулации за афери со други познати жени,актерки како Парк Кирквуд меѓутоа тоа не е докажано.

Дали навистина ја изневерувал оставаме да заклучите сами.

Извор: www.nbcnews.com


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.