Дали попладневната дремка е добра за здравјето?

Сподели со своите пријатели

Дали понекогаш сметате дека сонот ве обзема толку многу во текот на денот што едноставно не можете да ги задржите очите отворени? Сите знаеме колку може да биде слатко да спиеме попладне.

Loading...

Сепак, додека едни велат дека по попладневната дремка тие се како препородени, други имаат чувство дека ова интермецо само ги заматило.

Можеби трикот е колку трае тој попладневен одмор всушност – колку е доволно, а колку веќе има премногу сон во текот на денот?

 

 

Интересно, во некои култури, попладневната дремка се смета за индикатор на мрзеливост, додека во други, како што е Јапонија, се толкува сосема спротивно – како знак на посветеност на работата.

Во секој случај, она што е важно е дека самите лекари препорачуваат попладневна дремка и ја сметаат за добра навика, нагласувајќи ги различните придобивки што нашето тело и здравје ги имаат од тоа.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да јадете за рамен стомак и добро расположение?

И овие придобивки се многу специфични, и тие не се однесуваат само на зајакнување на енергијата, туку попладневниот сон го намалува ризикот од срцев удар, дијабетес, го регулира крвниот притисок, како и можноста за деменција во подоцнежните години.

Исто така, она што е интересно е дека различните должини на попладневната дремка поинаку влијаат на нашето тело.

 

 

Еве како:

Дремка од 10 до 20 минути

Според експертите, само 10 до 20 минути сон има силно влијание врз состојбата на организмот, а особено е ефективно кога дремнувате во моментот кога ќе почувствувате дека сте прегореле со силата.

Всушност, оваа мини дремка влијае на вистинскиот поттик за вашата енергија, а после тоа може да се чувствувате препородени. Особено е ефективно по ручекот кога енергијата природно паѓа, бидејќи целата крв се упатила кон стомакот за да се вари храната.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неколку идеи за брз и здрав појадок! Уживајте!

Меѓутоа, во овој случај, не треба да ја преминувате границата и да заспиете длабоко. Затоа не е лошо да дремнете само на каучот, па дури и во седечка или полуседна положба.

 

 

Половина час сон

Едноставно е тешко да се одолее по половина час сладок сон, да не се продолжи со истото! Половина час сон во текот на попладневните часови е докажано дека има повеќе позитивни ефекти – ги подобрува менталните функции, го намалува стресот, го намалува ризикот од дијабетес и вишок тежина итн.

На пример, половина час сон е идеален откако ќе се вратите дома од работа, за да можете да се рестартирате по цел ден обврски и можен стрес и да ја вратите силата.

 

Loading...

 

Еден час

Ако работата што ја работите е исклучително психички исцрпувачка, тогаш предлогот е откако ќе се вратите дома, да спиете еден час. На овој начин, веќе ќе можете да потонете во подлабок сон, а враќањето на вашите функции на мозокот ќе биде поцелосно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

Сепак, постои еден несакан ефект – по еден час спиење, ќе ви биде потешко да се опоравите и ќе бидете малку поспани и расеани.

 

 

Loading...

Час и пол попладневно спиење

Во текот на 90 минути, веќе ќе можете да го вратите целиот циклус на спиење, кој вклучува фази и на послаб и на подлабок сон. Можно е дури и да се влезе во РЕМ фазата, односно да се сонува.

За време на оваа подолга дремка, ќе можете да ја вратите и физичката и менталната сила, и што е најважно, ќе ви биде полесно да се разбудите отколку да спиете еден час, бидејќи сте ги смениле сите фази на спиење!