Дали овошјето е вистинскиот избор за појадокот?

Сподели со своите пријатели

Една од намирниците со која се поврзуваат многу митови е овошјето. Иако е познато дека овошјето е исклучително здраво за здравјето на луѓето, некои луѓе погрешно веруваат дека овошјето не е добар избор за појадок.

Loading...

Тимот на сертифицирани нутриционисти на OneFit реши да ја реши оваа мистерија и да помогне. Тие веруваат дека не постои научен доказ дека овошјето за појадок на кој било начин е штетно за здравјето.

Идеалното време за јадење овошје е придружено со различни верувања кои ги вклучуваат овие митови и заблуди:

 

 

Овошјето секогаш треба да се јаде на празен стомак

Ова е мит заснован на верувањето дека јадењето овошје со храна предизвикува надуеност и гасови.

Вистина е дека јадењето овошје за време на оброците придонесува за чувството на ситост, поради што може да помогне во намалувањето на внесот на калории.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Неколку идеи за брз и здрав појадок! Уживајте!

Хранливата вредност на овошјето се намалува ако се јаде пред или после оброк

Ова е исто така мит заснован на верувањето дека хранливата вредност на овошјето се намалува во зависност од времето на внесување.

Вистина е дека системот за варење на хранливите материи од овошјето го апсорбира истото без оглед на времето на внесување на овошјето.

 

 

Луѓето со дијабетес треба да јадат овошје 1-2 часа пред или после оброците

Не само што ова е мит, туку е и лош совет за луѓето со дијабетес. Вистината е токму спротивна, бидејќи шеќерите од овошјето побрзо влегуваат во крвниот систем кога овошјето се јаде посебно, поради што на луѓето со дијабетес им се советува да јадат овошје со храна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што да јадете за рамен стомак и добро расположение?

Овошјето најдобро е да се јаде попладне

Loading...

Ова е уште еден мит. Не постои научен доказ за да се поддржи тврдењето дека овошјето за појадок е лош избор, а дека овошјето најдобро се јаде попладне.

 

 

Овошјето не треба да се јаде по 14 часот.

Овој мит директно го поништува претходниот мит за овошјето и се заснова на верувањето дека овошјето побрзо го зголемува нивото на шеќер во крвта ако се јаде после 14 часот.

Како и со претходниот мит, не постои научен доказ дека овошјето и храната богата со јаглени хидрати го зголемуваат нивото на шеќер во крвта побрзо ако се внесат после 14 часот.

Од сето наведено, можеме да заклучиме дека внесувањето на овошје е добро во текот на денот, поради што можете слободно да појадувате овошје.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

 

Loading...
Breakfast Fruit

 

Можете да ги купите свежи во сезона, а вон сезона можете да ги најдете поевтини, а со иста хранлива вредност, во замрзнато стареење. Совршени се како додаток на житарки или јогурт, или измешани во фрапе, за оние кои сакаат брз појадок.

Покрај тоа, тие се многу здрави. Боровинките позитивно влијаат на меморијата и моториката, како и на крвниот притисок и метаболизмот.

Тие исто така имаат помалку калории од многу други овошја, па можете да ги јадете без да се грижите за вашата половина.

Една чаша јагоди ја содржи целосната препорачана дневна доза на витамин Ц, заедно со големи количини на фолна киселина и растителни влакна.

Како и боровинките, и јагодите се добри за срцето, додека малините се добри за коските и се богати со влакна, како и со витамин Ц.

Loading...