Дали обожавателот на Трамп ќе стане нов шеф на Аргентина?

Сподели со своите пријатели

Аргентинскиот екстремно десничарски либералец Хавиер Мајли, обожавател на Доналд Трамп, ја шокираше земјата во неделата кога излезе како релативен победник на претседателските прелиминарни избори, а сега големото прашање е дали ќе може повторно да го направи тоа на општите избори во октомври, Ројтерс напиша во понеделникот.

Loading...

Прелиминарните избори во Аргентина се добар показател за резултатите од самите претседателски избори.

Тие се разликуваат од оние во другите земји бидејќи не се ограничени само на партиски членови, туку се отворени за секој кој има право да гласа на претседателските избори.

Кој ќе освои најмногу гласови на прелиминарните избори се смета за фаворит на претседателските избори на 22 октомври.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анкета: Трамп пред Бајден една година пред изборите во САД

Мајли освои 30 отсто од гласовите, нешто повеќе од главниот конзервативен блок со 28 отсто и владејачките леви перонисти со 27 отсто.

Аргентинските медиуми резултатот го опишаа како „политички земјотрес“ – весникот La Nación го спореди резултатот на Мајли со цунами.

Темпераментниот економист, чии бурни предизборни митинзи се споредуваат со поранешниот американски претседател Доналд Трамп, би можел да го преврти политичкото статус кво во Аргентина.

Тој вети дека ќе ја укине централната банка, ќе ја доларизира економијата и нагло ќе ги намали државните трошоци.

Loading...

Министерот за економија Серџо Маса, кандидат на владејачката перонистичка коалиција, рече дека прелиминарните избори се само „првата половина“ од изборниот натпревар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

„Имаме второ полувреме, продолженија, а потоа и пенал. Ќе се бориме до последен момент“, изјави тој по објавувањето на резултатите од прелиминарните избори, во кои перонистите го постигнаа најлошиот резултат на прелиминарните досега.

Аналитичарите велат дека повеќе луѓе би можеле да излезат на гласање во октомври по излезноста од 69,5 отсто на прелиминарните избори.

Конзервативната коалиција Заедно за промени вети дека ќе се обедини зад својата избрана кандидатка Патриша Булрих, тврдокорна поранешна министерка за безбедност, иако таа рече дека резултатите покажале дека луѓето сакаат нешто ново.

„Ова е општество кое бара длабоки промени, до корените“, рече таа, ветувајќи безбедност, разумни даноци и крај на годините на несигурност и бирократизација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

Изборниот натпревар, кој претходно главно се одвиваше меѓу двете главни партии, сега ќе има тројца силни кандидати.

Секој од тие тројца кандидати би можел да влезе во вториот круг, според Ројтерс.

„Изборната трка сега е поделена на три дела, што не беше случај порано“, рече Алехандро Корбачо, шеф на одделот за политички науки на аргентинскиот универзитет УЦЕМА.

Loading...

„Јасно е дека има многу гнев. Луѓето се лути на политичките класи“, додаде тој.