Дали е добро да се јаде мед на празен стомак?

Сподели со своите пријатели

Сите знаеме дека медот е важна состојка и дека е исклучително здрав. Она што беше дилемата е дали е добро да се јаде наутро, на празен стомак.

Loading...

Експертите велат дека ова е најпаметниот потег што можете да го направите, бидејќи на тој начин ќе си ја загарантирате потребната енергија за новиот ден.

Ако го користите секој ден, но умерено, ќе ви покаже што може да направи за вашето тело:

 

 

Ја чисти кожата

Медот ги чисти, штити и лекува раните и се користи за нега на кожата насекаде низ светот. Содржи различни протеини, како и водород и глуконска киселина кои лекуваат мали рани, но и акни.

Неговите амино киселини го обновуваат ткивото и ги одржуваат поткожните влакна цврсти.

Loading...

Покрај тоа, тој е богат со мелатонин, кој нашето тело го ослободува за време на спиењето и кој и помага на кожата да изгледа поздраво.

 

 

Помага во детоксикација на телото

Нашето тело е под влијание на штетните токсини кои секојдневно ги внесуваме преку храна и пијалаци. Сепак, секојдневното консумирање мед може да ни помогне во детоксикацијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Полн е со флавоноиди, вистинска ризница на здравје, кои служат за ублажување на нерамнотежата на радикали, токсини и антиоксиданси во телото што доведуваат до оштетување на ткивото.

Ги подобрува атлетските способности

Медот е богат со хранливи јаглехидрати, врвно гориво кое спортистите го обожаваат.

Имено, исхраната богата со јаглехидрати ги прави поиздржливи и го зголемува интензитетот на вежбање.

Loading...

Додатоците во исхраната често им помагаат, но медот, коктел од природни шеќери, е природна алтернатива.

 

 

Го отстранува вишокот килограми

Можеби медот со сите негови калории звучи како необичен начин за слабеење, но всушност многу помага.

Истражувањата покажале дека конзумирањето мед наместо производи полни со сахароза има подобри ефекти и резултати со помала тежина.

Освен тоа, апчињата за контролирана тежина покажале послаби резултати од медот. Толку природно!

Помага при мамурлак

Едно истражување покажа дека медот помага да се намали интоксикацијата со алкохол и го забрзува процесот на негово отстранување од крвните садови.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Медниот шеќер прелиен врз банана, како одлично решение за мамурлакот, брзо испраќа гликоза во крвта и ви помага да се вратите во нормала.

 

 

Мед за подобар сон

Еден од најстарите и проверени методи што ве заспива е да консумирате мед пред спиење.

Топлото млеко или чај од камилица со неколку лажички мед предизвикува ослободување на инсулин кој пак го испраќа триптофанот во мозокот.

Loading...

Тој е одговорен за ослободување на серотонин, кој станува мелатонин и го регулира ритамот на сонот.

Вистински домино ефект, но накратко – медот ќе ви помогне да заспиете порано и поцврсто.

Го намалува нивото на анксиозност и стрес

Токму затоа што влијае на спиењето на овој начин, медот исто така ќе го намали нивото на стрес со кој се соочувате секој ден, бидејќи ќе ви обезбеди доволно количество квалитетен сон.

 

Loading...

 

Го намалува нивото на холестерол

Високиот холестерол може да биде фатален бидејќи предизвикува срцев удар и мозочен удар.

И редовното консумирање мед го ограничува скокот на гликозата во крвта и го намалува вкупното ниво на холестерол и триглицериди, покажа студијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Ја подобрува меморијата и здравјето на мозокот

Холестеролот во телото може да влијае и на болестите на мозочниот систем и да доведе, на пример, до Алцхајмерова болест.

Сепак, редовното консумирање мед го намалува нивото на холестерол и на тој начин го одржува вашиот мозок поздрав.

Loading...

 

 

Го зајакнува имунитетот

Полн со антиоксиданси и антибактериски својства, медот е вистинскиот начин за зајакнување на имунолошкиот систем, кој е загрозен поради недостаток на сон, несоодветна исхрана и голема количина стрес.

Го олеснува враќањето на киселината во хранопроводникот

Болеста чиј симптом е, меѓу другото, киселината ќе ја ублажите со конзумирање на мед кој има антивоспалителни својства.

Тој е и леплив, па подолго останува во хранопроводникот како мембрана која ќе го спречи или ублажи враќањето на киселината од желудникот.

Loading...

Медот го зајакнува срцето

Антиоксидансите во медот се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања, покажа студијата.

Медот содржи флавоноиди кои делуваат како оксиданти и ја намалуваат можноста за формирање на приклучоци во крвотокот.