Дали црниот леб е навистина поздрав од белиот? Што велат експертите?

Сподели со своите пријатели

Експертите открија дали грешиме.

Loading...

Лебот е незаменлива храна која се користи во целиот свет. Постојат различни видови, но најчесто се консумира црн и бел леб.

Експертот за исхрана Руси Пармар зборуваше за Пинквил за разликите помеѓу црниот и белиот леб.

Која е вистинската разлика?

Иако нема голема разлика во калориите, има голема разлика во хранливите материи. Црниот леб дефинитивно има повеќе хранливи материи од белиот.

Црниот леб се прави од делови од пченични зрна: мек, ендосперм и микроб, поради што има темна боја. Белиот леб се прави од ендосперм од пченично зрно, што му ја дава карактеристичната бела боја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Остатоци од храна штетни по здравјето: Што да се подгрева, а што не?

 

 

Loading...

Сè за црниот леб

Црниот леб се прави од интегрално пченично брашно кое не е преработено за да се отстранат мекото и микробот. Тој е похранлив бидејќи содржи повеќе влакна и хранливи материи од белата боја.

Исто така, црниот леб е побогат со влакна, а содржи повеќе витамини Б-6 и Е, магнезиум, фолна киселина, манган, цинк и бакар.

Црниот леб е секако поздрав и похранлив и калоричен. Хранливата вредност на црниот леб е особено погоден за возрасни и луѓе кои се фокусирани на губење на тежината.

Сè за белиот леб

Белиот леб се прави од рафинирано пченично брашно кое се обработува за да ги отстрани мекото и микробот. Содржи пченично брашно кое е „избелено“ со хемиски супстанци за бојата на лебот да биде посветла.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зошто банани не треба да јадете за појадок?

Исто така, рафиниран скроб се додава во белиот леб. Во споредба со темниот леб, има помалку влакна.

 

 

Loading...

Секогаш читајте ја етикетата

За да одредите дали црниот леб што го јадете е здрав или не, препорачливо е едноставно да ги проверите состојките наведени на пакувањето.

Ако пишува дека во него има карамела, тоа значи дека лебот е едноставно обоен. Ако ставката „цело зрно од пченица“ е присутна во состојките, тоа значи дека има никулци и мекост на пченично зрно.